Nedostatek technicky vzdělaných lidí se projevuje celorepublikově. Pociťuje to i náš kraj, kam přicházejí v velké míře investoři a mají zájem o absolventy technických oborů. „Moravskoslezský kraj proto spoelčně s Agneturou pro regionální rozvoj a odborníky na vzdělávání a personalistiku přišel s inciicativou ForTech, která má přilákat mladé lidi ke studiu technických oborů," zůdraznila náměstkyně hejtmana Jaroslava Wenigerová (ODS). Iniciativa má také zvýšit prestiž technických profesí. Zahrnuje spolupráci se zaměstnavateli, středními a vysokými školami, oborovými sdruženími, rekvalifikačními a poradenskými středisky a úřady práce, které se snaží zvýšit zájem lidí studovat a pracovat ve strojírenských, stavebních, ale i elektrotechnických a IT oborech. „Po dvou letech mohu konstatovat, že kampaň oslovila cílové skupiny, přitáhla pozornost a vedla ke změně názorů na práci ve stavebnictví, strojírenství, elektrotechnice a informatice," konstatovala Jaroslava Wenigerová. Prvním výsledkem je růst informovanosti o technických oborech u žáků a jejich rodičů a zájem dozvědět se podrobnosti o technických oborech. Pozitivem je aktivní zapojení žáků do soutěží s technickou tematikou.
„Ukázalo se, že došlo ke změně postojů k technickým oborům u cílových skupin. Oslabila se vazba na špatné pracovní podmínky a těžkou manuální práci. Naopak narostly asociace ForTechu s vazbou na konkrétní obory - informatiku, strojírenství, elektrotechniku a stavebnictví. U strojírenských oborů došlo meziročně k pětiprocentnímu navýšení přijatých studentů," potvrdila generální ředitelka Agentury pro regionální rozvoj Pavla Břusková. Školy se stavějí k iniciativě kladně, velkou roli sehráli výchovní poradci i samotní učitelé.
Vstřícné jsou i podniky v našem kraji. Aktivně se zapojují, připravují pro žáky exkurze, účastní se veletrhů zaměřených na žáky základních a středních ško. Vítkovice uspořádaly Den strojařů, během kterého navštívily provoz dva tisíce maldých lidí. I tato akce měla vliv na nárůst počtu studentů ve strojírenských oborech.