Naše Ostrava - Český domov
  • Zprávy
    • Zprávy
    • Sport
    • Servis
    • Kultura / Volný čas
    • Příspěvky čtenářů
    • PR články
    • Rozhovory
  • Kalendář akcí
  • Mapa
  • Infoservis
  • Řádková inzerce
  • Zprávy
  • Kalendář akcí
temp° 11°C
Web pro všechny Ostravaky!!!

přihlášení registrace
Středa 27. Lednasvátek má Ingrid
Rubriky
  • Zprávy
  • Sport
  • Servis
  • Rozhovory
  • Kultura / Volný čas
  • Příspěvky čtenářů
  • PR články

Z evropských fondů byla vyčerpána miliarda korun

Ve statistikách úspěšnosti čerpání dotací z evropských fondů v letech 2007-2013 překročila Regionální rada Moravskoslezsko další významný milník. Na účty příjemců dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko proplatila částku v celkové výši 1 063 638 631 korun. Mezi příjemci je nejvíce malých obcí s 500 až 5000 obyvateli, jimž peníze posloužili na rozvoj vzdělávací a volnočasové infrastruktury. Největší podíl z celkové částky získal Moravskoslezský kraj na rekonstrukce silnic II. a III. třídy, a to přes 729 milionů korun.

 Proplácení peněz z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko je průběžné, příjemci dostávají peníze i za zrealizované části projektů, což je pro ně velkou výhodou," vysvětluje Marian Lebiedzik, náměstek hejtmana kraje a předseda Regionální rady Moravskoslezsko. Tento způsob proplácení také vysvětluje 46 uskutečněných plateb nositelům 39 různých projektů, z nichž je jedna třetina i ukončených. Platby za těchto 13 ukončených projektů pokrývají zhruba polovinu z miliardy proplacených korun, konkrétně přes 514 milionů korun - zbývající půlka se týká průběžných plateb za zrealizované části projektů. Mezi 13 ukončenými projekty je z pohledu typu příjemce 10 malých obcí, nositelem dvou projektů je Moravskoslezský kraj, jeden z projektů se zabývá turistickou infrastrukturou (naučná trasa v Příboře).
Finančně nejnáročnějším ukončeným projektem je rekonstrukce sedmi úseků silnic II. a III. třídy v Moravskoslezském kraji, přispělo na ně přes 249 milionů korun z ROP Moravskoslezsko. Naopak nejmenším z projektů je rekonstrukce dětského hřiště mateřské školy v Horním Městě, na kterou vystačila dotace 979 tisíc korun.
"Pro nositele projektu znamená proplacená dotace nejdůležitější krok, který musí v realizaci učinit. V případě závěrečné platby je to také krok poslední," přibližuje význam proplacené miliardy David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko. Po finančním ukončení projektu následuje už jen zajištění jeho udržitelnosti v délce 3 let (u malých a středních podniků) nebo 5 let (u ostatních příjemců).
Miliarda korun proplacených dotací představuje asi 5 % z celkové částky, která je Regionálnímu operačnímu programu Moravskoslezsko v letech 2007-2013 určena. Z pohledu administrace a realizace projektů předchází proplacení projektu hned několik dalších kroků, které je třeba učinit a které jsou rozložené v čase do několika měsíců. Předně je to zpracování a předložení žádosti (aktuálně 710 předložených žádostí o dotaci z ROP Moravskoslezsko s požadavkem na 12,5 miliardy korun), schválení dotace úspěšným žadatelům (215 schválených projektů podpořených částkou 5,5 miliardy korun), podepsání smlouvy o poskytnutí dotace (120 podepsaných smluv na částku 2,7 miliardy korun) a pak samotná realizace projektu.

Ve statistikách úspěšnosti čerpání dotací z evropských fondů v letech 2007-2013 překročila Regionální rada Moravskoslezsko další významný milník. Na účty příjemců dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko proplatila částku v celkové výši 1 063 638 631 korun. Mezi příjemci je nejvíce malých obcí s 500 až 5000 obyvateli, jimž peníze posloužily na rozvoj vzdělávací a volnočasové infrastruktury. Největší podíl z celkové částky získal Moravskoslezský kraj na rekonstrukce silnic II. a III. třídy, a to přes 729 milionů korun.

Poslat článek emailem

Váš email:

Email příjemce:

Vzkaz pro příjemce:

Opište kód z obrázku: kodzobrazku

Tweet
  • Galerie
  • Video
  • Komentáře
  • Mapa
  • Poslat emailem
  • Vytisknout
  • Sdílet článek

Podobné články

Ostravský doubledecker Scania. Foto: DPO

Doubledeckery pojedou i na běžné lince

Vydáno 12.10.2020

Novou ostravskou atrakcí budou patrové autobusy Scania. Zatím pojedou na normální lince, od příštího roku budou vozit cestující do zoologické zahrady.

Městská jatka se mění v galerii. Foto Jiří Novák

Přestavbu městských jatek prodraží kontaminovaná půda

Vydáno 12.10.2020

Přestože vedení Ostravy tvrdí, že přestavba jatek postupuje podle harmonogramu, připustilo, že se prodraží. Stavebníci totiž narazili na kontaminovanou půdu.

Přestavba smyčky a výstavba nového parkoviště - v pravé části snímku. Foto: J. Novák

Nové parkoviště v Přívoze lidé kritizují

Vydáno 27.9.2020

Záchytné parkoviště v Přívoze má snížit počty aut, kterými řidiči jedou do samotného centra Ostravy. Má však dvě nevýhody – nedá se k němu odbočit a je v nevhodném místě.

AKTUALIZOVÁNO
15.7.2009 20:16
POČET SDÍLENÍ
krát
  • Vydáno:15.7.2009 20:10
  • Autor:René Stejskal
  • Rubrika:Zprávy
  • Lokalita:Naše Ostrava
René Stejskal
0GALERIE
 VIDEO
0KOMENTÁŘE
 MAPA
slon

Noví sloni pro ZOO jsou už v Ostravě

Do ZOO Ostrava přijely dnes nové slonice - matka Johti s dcerou Vishesh a již nyní jsou pro veřejnost k vidění.Dlouho očekávaný transport se uskutečnil v termínu od 7.4. do 10.4. Odklady byly způsobeny veterinárními opatřeními Evropské unie z důvodu výskytu slintavky a kulhavky v některých zemích Evropy. ZOO obdržela zvířata zdarma v rámci evropského záchovného programu slonů indických v lidské péči ze zoologické zahrady v severoirském Belfastu. (test)

Malíř Josef Odráška.

Malíř Josef Odráška porazil smrt

Klinická smrt přinesla do tvorby malíře a grafika Josefa Odrášky nový impuls. Vjemy z umírání dokázal přenést na svá plátna. Změnil svůj hodnotový žebříček, s novým elánem se vrhl do malování.    

Knizak-1

Milan Knížák vyhnal posluchače ze sálu

Posluchači na Festivalu Ostravské dny málem ohluchli. Milan Knížák spustil svou hudební produkci s takovými decibely, že během pár okamžiků vyprázdnil sál ostravského Domu kultury, kde festival probíhal. Posluchači prchali ze sálu se zacpanýma ušima.

Náš Grunt

Farmářské potraviny nakoupíte každý den v Našem Gruntu v Ostravě

Pokud hledáte čerstvé, zdravé a zároveň kvalitní české potraviny, navštivte již rok otevřenou prodejnu Náš Grunt v Ostravě naproti Nové Karolíny.

Autolaros Speed v Ostravě-Hrabové

Autolaros Speed: Jsme tady pro vás již 22 let

Společnost Autolaros Speed se zabývá prodejem a servisem vozů Hyundai a Mazda již 22 let. Za tuto dobu jsme se dostali do pozice největšího prodejce vozů Hyundai a Mazda na Moravě.

  • Pošli námět na článek
  • Pošli video
  • Pošli fotogalerii
  • Vložit akci

Naše Ostrava

  • Kalendář akcí
  • Infoservis
12/2014

Archív tištěného vydání

  • 12/2014
  • 11/2014
  • 10/2014
  • 9/2014
  • archiv       
Jižní listy 10/2015

Jižní listy

  • Jižní listy 10/2015
  • Jižní listy 09/2015
  • Jižní listy 05/2015
  • Jižní listy 04/2015
  • archiv       

Regionální redakce

  • Praha - centrum
  • Praha 3
  • Praha 4
  • Praha 5
  • Praha 6
  • Praha 7
  • Praha 8
  • Praha 9
  • Praha 10
  • O nás
  • Kontakty
  • Zprávy
Český domov.cz
OSTRAVAINFO!!!   GoPay.cz