Umělci se sjeli do hornického muzea, kde také bydlí, v polovině srpna. Nejdál to měl Donald Buglass, který přiletěl z Nového Zélandu. Z Egypta dorazil doma oceňovaný Salah Hammad. Další umělci dorazili z Polska,Maďarska a tři jsou domácí - z České republiky. K nim se přidal i organizátor bienále Martin Kuchař.
Umělci pracují v areálu pod Landekem od rána do večera. Martin Kuchař si jim proto snažil pobyt zpestřit. „Pořádáme setkání s osobnostmi kulturního a veřejného života našeho kraje. Umělci navštíví již tradičně areál vysokých pecí v Třineckých železárnách a sfárají na některém z činných dolů karvinského revíru," uvedl Martin Kuchař. „Jsme rádi, že bydlíme přímo pod Landekem u Martina Kuchaře. Jen vyjdeme ven a můžeme pracovat. Samozřejmě jsme se byli podívat na Stodolní ulici, ale kdybychom zůstali v centru a museli tady dojíždět, hodně by nás to zdržoval," mínil Jaromír Švaříček z Dolních Břežan. Spolu s ním přijel do Ostravy jeho bratr Dušan. „Vytváříme plastiku, kterou jsme nazvali Anděl z kůlny anebo Cool Naive Angel. Vzniká z dvanáctitunového bloku malešínského pískovce. Jen se podívejte, jakou má pískovec strukturu, tady na ty barevné vrstvy. Je to nádhera," ukazoval nadšený umělec. Anděl už má místo, kde bude postaven. „Nachází se za Havířovem v Horním Dvoře v Těrlicku-Hradišti s výhledem na Beskydy," prozradil Jaromír Švaříček. V našem kraji již stojí jedna jeho plastika. „Je v Řece u brodu tamní říčky Hluchavy. Socha se jmenuje Šupina," dodal Švaříček.
Doslova domácím umělcem na bienále je Jan Schneberger. Pochází sice z Českého Krumlova, v Ostravě ale studuje sochařinu. „Uvažoval jsem, zda se mám přihlásit na akademii do Prahy, avšak nakonec to u mne vyhrála Ostrava. Má oproti Praze jinou atmosféru, pro mne je zajímavější než Praha, líbí se mi povaha zdejších lidí a jsem přesvědčený, že se tady více naučím. Navíc jsem znal tvorbu Maria Kotrby a jsem rád, že suduji právě u něj," řekl mladý výtvarník. Přiznává, že se na sochařské bienále dostal díky náhodě. „Původně zde měla tvořit studentka posledního ročníku ostravské výtvarné katedry. Jenže svou účast odřekla a požádala mě, zda bych se bienále nezúčastnil místo ní. Já souhlasil," uvedl Jan Scheberger. Z několikatunového bloku vytváří alegorickou kompozici. Základem bude stůl a na něm dvě postele. Jeho plastika zřejmě najde své místo v Havířově.
Egyptský umělec Salah Hammad dodává do své plastiky motivy ovlivněné starým Egyptem. Dodržuje siestu a během dne si v poledni vždy zdřímne. Najde si přímo na dlažbě vedle staveb, na které dopadá stín a usne. Po siestě se pak znovu pouští do díla.
Sympozium bylo slavnostně zakončeno v pátek 12. září v 17 hodin před restaurací Harenda. Sochaři předvedli všechny své plastiky.