Letní Shakespearovské slavnosti Ostravě slušely a představení v romantickém prostředí hradu slavila velký divácký úspěch. Od nápadu uspořádat slavnosti v Ostravě až po první představení však uplynulo dlouhým sedm let. „V roce 2001 jsem zaskakoval za kolegu na Shakesperovských slavnostech na Pražském hradě. Atmosféra mě nadchla a od té doby nosím v hlavě přání uspřádat slavnosti i v Ostravě," uvedl Polák. Loni založil s hereckým kolegou Petrem Sýkorou divadelní společnosti PaS de Theatre, letos do ní přistoupili bratři Harmečkové a ti podle Poláka posunuli věci správným směrem. Čtveřice slavila úspěch a Slezskoostravský hrad poskytl zázemí hercům a divákům.
První představení Komedii omylů nastudovali ostravští herci. „Jsou ze všech ostravských divadel, což se na žádné jiné scéně nemůže stát. Hrají zde herci z Loutkového divadla, Arény , z Divadla Petra Bezruče a samozřejmě z Národního divadla moravskoslezského," řekl Vladimír Polák. I když hercům nepřálo počasí, komedie slavila velký úspěch. Následovala hra Bouře. „Byl jsem nadšen Janem Třískou a Dušanem Jamrichem. Moc jsem se těšil na Zuzanu Kainarovou, která začínala v Ostravě a přijela sem jako zkušená herečka. Líbil se mi i Stanislav Šárský," byl nadšen Polák.
Velký zážitek mu připravilo krakowské divadlo s Jerzy Stuhrem, které sehrálo Richarda III. Při projekci během představení jezdily na plátně tanky, létaly vrtulníky a odehrávaly se popravy. „Nemám rád hry, které se snaží být za každou cenu moderní a originální. Richard III. ale takový nebyl. Hra je o opojení mocí a snaze udržet neudržitelné. V tom má velkou hloubku," je přesvědčen Polák. Překvapilo jej, že se polští herci ptali po zpěvákovi Nohavicovi. „Snažil jsem se jej sehnat a pozvat na představení, jenže zrovna odjížděl na koncertní turné, tak polské přátele aspoň pozdravoval," zalitoval Polák. V poslední hře Jak se vám líbí Vladimír Polák ocenil výkony Ivana Řezáče a Miroslava Nogy.
Organizace slavností byla náročná. Pořadatelé zajistili hlediště pro 750 lidí, druhý a třetí sektor byly vyvýšené. „V tom Ostrava poskytla divákům velký komfort, jinde hlediště není vyvýšeno a diváci vzadu proto hůř vidí," poznamenal ostravský herec. Oceňuje, že akci podpořilo město Ostrava i Moravskoslezský kraj. „Velkou technickou pomoc poskytli spolupořadatelé Ostravské výstavy a Národní divadlo Moravskoslezské. Chci také poděkovat sponzorům v čele se společností OKD. Vím, že vstupenky byly poměrně drahé, ale bez pomoci sponzorů by stály čtyři tisíce korun," prozradil herec.
V příštím roce se Shakespearovské slavnosti opět vrátí do Ostravy. Divákům se představí opět herecké hvězdy první velikosti a také herci ze všech domácích divadel.