Knihu o sochaři nazval autor Petr Pavliňák jednoduše: Miroslav Rybička o životě, umění a motocyklech. Pokřtít ji přijel předseda představenstva společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík. „Není to náhoda. Kniha je součástí projektu a vznikla na přání pana Světlíka, který usiluje o dokončení muzea historických motocyklů a soch v Jistebníku," prozradil Petr Pavliňák.
Na motorce frčel
téměř dvoustovkou
Sochař Rybička je nadšeným sběratelem starých motocyklů, které renovuje a dokonce na nich závodil ve veteránských kategoriích po celé Evropě. Zas nejvzácnější kus své sbírky považuje belgický stroj La Mondiale z roku 1927, který je jediným zachovaným exemplářem na světě. Návštěvníci křtu knihy si jej mohli prohlédnout na zahradě Výtvarného centra Chagall. Jejich oči přitahoval i druhý kapotovaný motocykl. „Je to Jawa 350 vyrobená v roce 1959, s níž získal Gustav Havel třetí místo v mistrovství světa," ukazoval Miroslav Rybička. Sám na motocyklu také jezdil Zatímco se na něm Havel proháněl na rovinkách rychlostí 208 kn/h, Rybička jej rozjel „jen" na 197 km/h. Připustil, že byl o třicet kilogramů těžší než Havel, takže zaostal za jeho maximální rychlostí. „Dnes na tomto stroji jezdí na veteránských závodech ostravský závodník Josef Pavlíček," řekl Rybička. Josefa Pavlíčka motocykloví fandové znají z Těrlického okruhu, v 80. letech dokonce reprezentoval Československo na mezinárodních závodech.
Bydlel v centru Ostravy
Kniha Petr Pavliňáka mapuje život a uměleckou kariéru jistebnického sochaře. Čtenář se dočte, že Rybička jako chlapec bydlel v Ostravě na Poděbradově ulici a později poblíž Čapkovy sokolovny. Autor přináší zajímavosti a historky ze studií na Akademii výtvarných umění, popisuje boj o zakázky v 50. a 60. letech i fintu, jak získal potvrzení Svazu výtvarných umělců, aby si v roce 1961 mohl koupit první osobní automobil, ale zaobírá se i těžkým životním obdobím po roce 1968.
Část knihy je věnována Rybičkově vášni - motocyklům. Bohatá je i obrazová příloha - je průřezem Rybičkovým životem, jeho díla a nemohly v ní chybět atraktivní snímky motocyklů.
Zvěčnil i motokrosaře
Návštěvníci galerie na Repinově ulici v Ostravě si mohou prohlédnou Rybičkovy figurativní plastiky, busty Pera Bezruče a Františka Lýska. Mezi sochami se vyjímá i plastika znázorňující motokrosové závodníky. Miroslav Rybička přivezl i jím vytvořené plakety a medaile. „Expozici Miroslava Rybičky jsme umístili do přízemí a až zde uspořádáme další výstavu, přeneseme výstavu do druhého patra, kde bude k shlédnutí až do konce září," slíbil majitel Výtvarného centra Chagall Petr Pavliňák.
Miroslav Rybička se narodil 23. června 1928 v Nových Zámcích. V roce 1936 se přestěhoval s rodiči do Ostravy. Studoval na Vyšší průmyslové škole strojnické ve Vítkovicích, navštěvoval večerní výtvarné kurzy Jana Obšila. Později vystudoval Vyšší průmyslovou školu sochařskou a kamenickou v Hořicích a Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Karla Pokorného. Dnes žije a tvoří v Jistebníku.