a radnici ve Slezské Ostravě byl slavnostním podpisem stvrzen vznik projektu Lokálního partnerství, který zahrnuje jedenáct subjektů. Slezská Ostrava se stala v naší republice dvanáctým místem, kde bude Lokální partnerství fungovat. „Tento městský obvod je velmi složitý, po roce 1989 v něm velmi vzrostl počet nezaměstnaným. Nový projekt pomůže vyčleněným sociálním lokalitám, v nichž převažují Romové. Pomoc si ale musí zasloužit. Když lidé dostanou něco zdarma, neváží si toho," uvedla ministryně Džamila Stehlíková.
Nic už nebude zadarmo
„Lidem v těchto lokalitách pomůžeme k lepšímu bydlení. Není to ale zadarmo. Je to něco za něco. Chceš lépe bydlet? Pak si ale musíš najít lepší práci. My ti s tím pomůžeme, zajistíme rekvalifikaci, ale musíš chtít," zdůraznil ředitel Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Marek Podlaha. „Dobrým příkladem je Vesnička soužití. Její obyvatelé se museli podílet na jejím vzniku a dodnes funguje. Přiznám se, že jsem původně Vesničce nevěřil, odhadoval jsem, že do roku skončí, a ona funguje dodnes," poznamenal starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř (ČSSD). Ve svém obvodu má ale i opačný příklad. „Lidé z Muglinova si zdevastovali byty, doslova si rozebrali střechu nad hlavou. Společnost RPG, kterým byty patřily, pak musela celé objekty zbourat. Někteří se domnívali, že dostanou nové bydlení. Nestalo se tak, takže tito nepřizpůsobiví obyvatelé skončí jako bezdomovci," dodal starosta.
Hrozili založením domobrany
Projekt má zlepšit i vztahy mezi obyvateli. „Pak tady nikdo nebude muset hovořit o vzniku domobrany," zachmuřil se starosta Maštalíř. Místní skutečně uvažovali, že vytvoří domobranu na ochranu před zloději. Ve Slezské Ostravě totiž prudce narůstá počet drobných krádeží a nikdo si s tím neví rady.
Obvod chce pro projekt vyčlenit 27 bytů v Riegrově ulici v Hrušově. Sami nájemníci by se měli podílet na opravách bytů. „Jenže když se tento záměr dostal na veřejnost, objevili se u nás v obvodu podnikavci, kteří chtěli tyto byty koupit. Byl mezi nimi dokonce pan Josef Stojka. Měl jsem obavy, že by koupené byty opravili a nájemníky vystěhovali. My ale chceme, aby se současní nájemníci podíleli na změnách a následně se o své bydlení starali," uzavřel Antonín Maštalíř.
Vojtěch Lavička jde příkladem
Ministryni doprovázel hudebník z populární skupiny Gipsy.cz Vojtěch Lavička, který je členem Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunity. Na radnici ve Slezské Ostravě moderoval tiskovou konferenci a vyvolával novináře. „Nemá to lehké. Pro Romy je samozřejmě příkladem, když někam přijede, všichni jsou nadšeni a chtějí jej následovat a zapojit se do projektů. Ale okamžitě pak na svá předsevzetí zapomínají," povzdechla si ministryně Stehlíková.
Projekt získal pro všech dvanáct lokalit v České republice sto milionů korun. „Na jednu lokalitu to není hodně, ale z těchto peněz budou hrazeny věci, na které nezískáme další dotace nebo granty. Takže nakonec bude financí daleko více," věří Marek Podlaha.