Ve světě němého filmu se ocitli v sobotu večer návštěvníci Janáčkova máje, kteří přišli do kina Vesmír na projekci klasických grotesek s Charliem Chaplinem, Haroldem Lloydem a Busterem Keatonem alias Frigem. Hudební doprovod zajistili moravští filharmonici, kteří se v tomto projektu příznačně nazývají Olomoucký filmový orchestr. Za dirigentský pult se postavil všestranný umělec a zároveň autor hudby Israel Robert ze Spojených států amerických.
„Nápad se zrodil před deseti lety, kdy jsme se s dirigentem potkali poprvé a ve světě se prodávala DVD se starými, znovu ozvučenými němými filmy. No, a tehdy začala být v Americe opět velmi populární živá hudba k filmu. Před pěti lety jsme se rozhodli, že bychom také mohli promítat němé grotesky s doprovodem celého orchestru. Ostatně, není to nic nového, v luxusnějších kinech, která na to měla, například v Los Angeles, se ve 30. letech minulého století skutečně takto hrávalo. Poprvé přišlo asi 60 procent diváků, ale produkce se setkala s obrovským úspěchem a následující rok bylo beznadějně vyprodáno. Na Janáčkově máji jde o premiéru, a věřím, že i v Ostravě se grotesky s filharmoniky budou hodně líbit. Užívají si to jak diváci, tak hudebníci. I když o nich přece jen trochu pochybuji, protože pro ně není představení vůbec jednoduché. Jak říká dirigent Israel Robert svou roztomilou češtinou: ?Je to těžká práce?. Partitura má čtyřicet stan a členové orchestru nemají vůbec šanci zahlédnout, co se děje na plátně. A jakákoliv improvizace je nepřípustná, všechno se musí stihnout, film jede a nepočká," řekl těsně před zahájením originálního koncertu ředitel Moravské filharmonie v Olomouci Vladislav Kvapil. A měl pravdu.
Hlediště bylo obsazeno přibližně z šedesáti procent, ale všichni se výborně bavili. Grotesky díky živým tónům získaly na své půvabnosti a humoru. Ostravané se shodli na jednom: „Příští rok se těšíme na další setkání s Israelem Robertem a Olomouckým filmovým orchestrem. Bude určitě vyprodáno!" (tv)