ODS na základě doporučení Ekonomické skupiny odborníků (ESO), jejímž členem je také krajský zastupitel Pavel Drobil, představila sadu opatření zlepšujících trh práce. Tato opatření vytvoří za rok prostor pro vznik až 170 tisíc nových pracovních míst. „Pracovní příležitosti vytváří hlavně soukromý sektor, proto chceme firmy motivovat k jejich nabízení a udržení. Je to cesta, která pomůže i v Moravskoslezském kraji," uvedl Pavel Drobil.
Zaměstnavatel, který vytvoří nové pracovní místo na dobu neurčitou pro nezaměstnaného, absolventa nebo rodiče po skončení rodičovské, by mimo jiné dostal podle plánů ODS na jeden rok slevu 3 600 korun na sociálním pojištění. Nezaměstnanému, který začne podnikat jako živnostník, zůstane plná výše podpory v nezaměstnanosti po celou dobu nároku. „Stát také uleví firmám na sociálním pojištění 7 200 Kč ročně za každý částečný úvazek pro rodiče s dětmi do 12 let, lidi starší 55 let, absolventy, studenty, zdravotně postižené nebo pro pečující o handicapované. Odstraníme diskriminaci částečných úvazků zrušením minimálního odvodu zdravotního pojištění. Prodloužíme maximální rozsah zaměstnání na základě dohody o provedení práce ze 150 na 300 hodin," vypočítává Pavel Drobil další chystaná opatření.
ODS také uvolní ruce zaměstnavatelům ve využívání různých modelů práce - částečných úvazků, práce doma, nerovnoměrné pracovní doby apod. „To vše spolu s rekvalifikačními projekty a vzdělávacími kurzy za peníze z EU obnoví nabídku pracovních míst," uzavřel Pavel Drobil.