Několikaleté tahanice ohledně udělení akreditace pro obor Všeobecné lékařství Ostravské univerzity vyvrcholily. Rada Národního akreditačního ústavu ve čtvrtek 9. července na mimořádném jednání akreditaci fakultě neudělila. V praxi to znamená, že lékařská fakulta nesmí přijímat nové studenty. Univerzita se může odvolat, až dostane písemné zdůvodnění. Jenže začala taktizovat. O novou akreditaci by mohla požádat nejdříve za dva roky. Proto svou žádost o akreditaci stáhla ještě před doručením písemného rozhodnutí a požádala o přerušení. To znamená, že může o nové projednávání akreditace žádat již za rok.
„Věřím, že stávající vedení lékařské fakulty, respektive akademický senát fakulty, vyvodí z výsledků dnešního jednání Rady Národního akreditačního úřadu patřičné důsledky a umožní zvolit nové vedení lékařské fakulty, které rozhodne, jak dále pokračovat, aby Národní akreditační úřad mohl příští rok žádosti vyhovět a fakulta mohla přijímat nové studeny Všeobecného lékařství již v roce 2021,“ uvedl rektor Ostravské univerzity profesor Jan Lata.
Problém vznikl v roce 2018, kdy se zjistilo, že na obor Všeobecné lékařství byli přijati studenti, kteří nesplnili přijímací zkoušky. Jednalo se vesměs o děti ostravských lékařů nebo známých tehdejšího rektora. Stávající studenti paradoxně mohou dokončit studium, a pokud složí státnice, získají titul MUDr., přestože na univerzitu nikdy neměly být přijati. Už tento fakt je vypovídající o kvalitě budoucích lékařů.Univerzita se poté zavázala, že se podobná situace nebude opakovat a přijímání studentů bude transparentní.
„Pokud Ostravská univerzita požádá o přerušení řízení, musíme jí vyhovět na dobu, o kterou požádá," vysvětlil ředitel kanceláře Národního akreditačního úřadu Jiří Smrčka. Během přerušení může univerzita vytýkané nedostatky odstranit. Rada by se pak k žádosti o akreditaci vrátila a posuzovala případné nové skutečnosti.
Problémem ostravské lékařské fakulty nejsou jen pochybná přijímací řízení. Předevvším nemá kvalitní vyučující. Univerzita je chtěla nahradit externisty, jenže se jedná o docenty s malou publikační činnosti a zároveň o vyučující v pokročilém věku. Vzhledem k tahanicím ohledně rektora, dočasnému dvojvládí a napjatým vztahům s Fakultní nemocnicí Ostrava odmítali vyučovat renomovaní lékaři.
Stav na lékařské fakultě kritizoval i ostravský primátor Tomáš Macura, který vyzval stávajícího děkana k vyvození odpovědnosti.