Právě zneužití sochy pro komerci bylo hlavním tématem debat zastupitelů již na předchozím dubnovém zasedání. Oficiální důvod odmítnutí zapůjčení je však jiný.
Kdo je vůbec vlastníkem sochy?
Zastupitel Milan Loprais zdůraznil, že socha Radegasta je zapsanou kulturní památkou. „Jde o umělecké dílo, které má těžko vyčíslitelnou hodnotu. Zanechal nám ho celosvětově uznávaný sochař Albín Polášek. Přenechal nám ho proto, abychom se o něj starali s maximální péčí a přenechali ho v nejlepším stavu dalším generacím," argumentoval Milan Loprais. Dále uvedl, že se zapůjčením nesouhlasí ani obyvatelé Frenštátu pod Radhoštěm, s nimiž hovořil. Rozhodující důvod však je, že vlastníkem nemusí být město a tudíž nemůže o zápůjčce rozhodovat. Sochu totiž měl podle nalezených dokladů sochař Albín Polášek darovat Pohorské jednotě Radhošť ve Frenštátě pod Radhoštěm. Podle toho by socha městu opravdu nepatřila.Navíc neexistuje darovací smlouva, kterou by město sochu získalo do svého vlastnictví.
Proti zapůjčení hlasoval i starosta
Proti zapůjčení hlasoval i starosta Frenštátu Miroslav Halatin. „Nedohledali jsme právoplatný nabývací titul. Hlasoval jsem i s ohledem na hodnotu a význam této kulturní památky a možná rizika při přepravě sochy,“ konstatoval starosta.
Výstava v novém ostravském muzeu, které sídli v Dolní oblasti Vítkovice, se tak bude muset obejít bez sochy Radegasta. Kdo si chce originál plastiky prohlédnout, musí vstoupit do budovy frenštátské radnice, kde je umístěna. Na Pustevnách stojí větná kopie Poláškovy sochy.