Miroslav Kalousek potvrdil, že v rámci volební kampaně se setkává se studenty vysokých škol. Ve čtvrtek 8. dubna přednášel studentům Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě a pak s nimi besedoval. „Ptali se na konkrétní ekonomické modely, na spoluúčast pacientů ve zdravotnictví, sociální dávky i třeba na státní bankrot. V problematice se dobře orientovali," byl potěšen Miroslav Kalousek a dodal: „Penzijní reforma se nebude týkat dnešních penzistů, ale právě této mladé generace. Je to běh na dlouhou trať, proto chci tyto věcí vysvětlovat především mladým lidem."
Následné tiskové konference se kromě Miroslava Kalouska zúčastnil i moravskoslezský lídr TOP 09 Pavol Lukša. „Dnes nás ještě čeká návštěva hutí ArcelorMittal a budeme hovořit i o životním prostředí. Po Arceloru chceme, aby dodržoval všechny dohody, které byly nastaveny naším bývalým krajským vedením bez ohledu na to, že je dnes krize," zdůraznil Pavol Lukša. ArcelorMittal má stanoveno, které aglomerace a v jakých termínech má odprášit. Pavol Lukša v této souvislosti připomenul, že velcí znečišťovatelé se podílí na špatném ovzduší na Ostravsku 29 procenty s tím, že na našem špatném ovzduší se výrazně podílejí také hutě v Polsku, narůstající doprava ve městě i drobní znečišťovatelé, kteří topí tuhými palivy. „Dobrým příkladem je informace, že ArcelorMittalu klesly zakázky o 30 procent, avšak kvalita ovzduší se o 30 procent nezlepšila a je pořád stejně špatná," poukázal Pavol Lukša.
Miroslav Kalousek kritizoval dotace na vznik nových pracovních míst. „Takto se dají slíbit stovky míst, jenže když se přestanou dotovat, zaniknou. Je třeba zajistit podmínky, aby firmy mohly přijímat nové zaměstnance. Řečeno sportovní terminologií - musíme připravit hřiště, přivést rozhodčí, ale fotbal nechat na hráčích. Když se do hry zapojí politikové, dají si brzy vlastní gól," varoval Kalousek.