Z ruku primátora Petra Kajnara (ČSSD) převzali na zasedání ostravského zastupitelstva plaketu, pamětní list, šek na deset tisíc korun a kytici herečka Zora Rozsypalová, akademický malíř Eduard Ovčáček. Třetím oceněným byl in memoriam bývalý ředitel Hornického muzea OKD v Petřkovicích Stanislav Vopasek. Cenu přebírala jeho manželka Věra.
„Když jsem přicházela před 45 lety do Ostravy, netušila jsem, jak dlouho tady budu. Město bylo ušmudlané a zaprášené. Dnes se ráda dívám, jak Ostrava rozkvétá," řekla při děkovném proslovu zvučným hlasem pětaosmdesátiletá herečka. Eduard Ovčáček zase zastupitelům připomenul, že Ostrava by si zasloužila městskou galerii.
Zora Rozsypalová (nar. 1922) - od šedesátých let působila jako herečka v činohře tehdejšího Státního divadla v Ostravě, ve kterém zaujala výrazné postavení. Dominovala zejména v dramatických až tragických rolích. Je držitelkou významných celostátních ocenění. Pro své občanské postoje byla po roce 1968 perzekuována. V roce 1994 jí byla udělena cena Thálie za celoživotní umělecké mistrovství a roku 1997 byla na Poděbradských dnech poezie poctěna Křišťálovou růží, nejvyšším celostátním oceněním v oblasti uměleckého přednesu.
Prof. Eduard Ovčáček (nar. 1933) - významnou měrou se podílel na rozvoji uměleckého života v Ostravě. Zasloužil se o navázání a upevnění uměleckých kontaktů se Slovenskem. Jeho jméno je v oblasti výtvarného umění trvale spojováno s významnou etapou strukturální abstrakce i nové figurace. Je předním představitelem lettrismu. Po roce 1989 se postavil do čela snah o založení a profilaci vysokoškolského výtvarného uměleckého studia na Ostravské univerzitě. Profesor Ovčáček je nositelem řady prestižních uměleckých ocenění.
Ing. Stanislav Vopasek (1935-2006) - ředitel Hornického muzea OKD - zasloužil se o rozvoj ostravského hornictví, ale zejména o záchranu historických památek spjatých s průmyslovou historií města. Byl u zrodu vybudování Hotelového domu Jindřich nebo kulturního domu v Ostravě-Petřkovicích. Byl nejvýraznější osobností u zrodu Hornického muzea OKD v Ostravě-Petřkovicích a stal se jeho prvním ředitelem. Jeho zásluhou byla zachována řada technických památek, k nímž patří mimo jiné budova a těžní věž jámy Jindřich v centru Ostravy. Byl iniciátorem založení neziskových organizací - nejprve sdružení Klubu přátel Hornického muzea OKD a poté i Nadace LANDEK Ostrava. Velké úsilí věnoval snaze o zapsání technických památek Ostravy do seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Foto: René Stejskal