A varování je vážné. Jestliže totiž občan poruší zákazy nebo povinnosti stanovené zákonem o požární ochraně, může dostat peněžitou pokutu až do výše 25 tisíc korun. Obdobné jednání právnické nebo podnikající fyzické osoby může být ohodnoceno pokutou až do výše 500 set tisíc korun! „Při silnějším větru dochází velice snadno k rozšíření ohně mimo ohniště a zejména starší lidé mohou v takovýto okamžik podlehnout panice, ztrátě orientace a dalším okolnostem v přímé vazbě na svůj věk, a tím dané možnosti pohybu. Nestihnou v dostatečně krátké době zamezit rozšíření ohně do okolí a zabránit škodám, které v dané souvislosti mohou vzniknout," varují hasiči. Přesto, že počet takovýchto požárů nebývá v Moravskoslezském kraji mnoho, může dojít k milionovým škodám. Nezřídka se stává, že osoba, která provádí likvidaci rostlinných zbytků spalováním, se sama zraní v důsledku nadýchání se zplodin hoření a musí být hospitalizována v nemocnici. Nejhorším následkem takového počínání však je, že může dojít k tragickým úmrtím nebo k rozsáhlým těžkým popáleninám. „Byť by se mohlo zdát, že jde o takzvaný zásah vyšší moci, u požárů na volném prostranství je téměř vždy příčinou jejich vzniku selhání lidského činitele při nesprávném vyhodnocení povětrnostní situace, zanechání nevychladlého ohniště po pálení klestí bez dozoru a podcenění svých vlastních schopností," jsou rozhořčeni hasiči.
A co je tedy vlastně zakázáno: vypalování trávy a porostů, rozdělávání ohňů v období zvýšeného nebezpečí vzniku požáru, kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit v lesích mimo vyhrazená místa, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa. Lidé by také měli dbát na to, aby nerozdělávali oheň pod větvemi stromů, na pasekách, v blízkosti křovin, ve vysoké trávě, poblíž zemědělských plodin a stohů,
od hořícího ohně neodcházeli, zalili jej vodou, vyhrabali zbytky dřeva či spáleniště s popelem překryli vrstvou zeminy. Při zjištění nějaké mimořádné události je nutné samozřejmě okamžitě volat na tísňovou linku 150 (112). Při pálení klestí, například v rámci čištění lesa, pak hasiči zdůrazňují, že je zakázáno pálení klestu při silném větru. „Každé pálení ohlaste na operační středisko HZS, uveďte datum a místo pálení, stanovená opatření proti vzniku a šíření požáru a osobu, která za pálení odpovídá včetně kontaktu. Dbejte pokynů operačního důstojníka hasičského záchranného sboru, který může stanovit další podmínky nebo pálení zakázat," dávají pokyny hasiči.