Festival vznikl v roce 2004 jako pocta boskovickému rodákovi, hudebnímu pedagogovi, sběrateli lidových písní a sbormistrovi Františku Lýskovi, jehož sté narozenin se tehdy slavily. Během tří festivalových měsíců vystupují soubory ve Staré Vsi nad Ondřejnicí, v Jistebníku a Ostravě-Proskovicích. Součástí festivalu se staly Staroveské obecní slavnosti a doplňují jej výstavy na staroveském zámku. Na festivalu se podílely v minulosti obě obce i Proskovice. „Přinášelo to složité účtování, takže jsme založili občanské sdružení a nazvali jsme jej Festival Poodří Františka Lýska. Finanční toky se tak hodně zjednoduší a zprůhlední," uvedla předsedkyně sdružení Eliška Krejčíčková.
„Program festivalu připravujeme tak, abychom naplnili pěvecko-folklorní odkaz Františka Lýska - zakladatele novodobého dětského sborového zpěvu a sbormistra Jistebnických zpěváčků," dodala Eva Krejčíčková.
Proto také na festivalu vystupují převážně regionální soubory a sbory. Diváci ocenili premiérová představení se veřejnosti sborů Proskovjáček, ZŠ Ostrava-Proskovice, ZŠ Stará Ves nad Ondřejnicí. „Podařilo se nám tak přimět k aktivní účasti děti z našeho regionu a například i v souboru Malá Ondřejnica přibyli noví tanečníci," je spokojena Eva Krejčíčková. Již tradičními hosty festivalu jsou soubory Lašan z Brušperku, Ondřejnica a Malá Ondřejnica ze Staré Vsi, Štývarův dětský sbor z Třince, na festivalu předvedly své umění také soubory Bebek z Proskovic, Dajš z Ostrvy-Svinova, Hlásek z Havířova, Akademický pěvecký sbor VŠB-TUO, Grunik z Ostravice, Čtyřlístek z dolní Lhoty, Pěvecký sbor gymnázia Olgy Havlové z Ostravy-Poruby, z Nivnice přijela dětská pěvecká skupina souboru Nivnička a ze Slovenska dorazili členové souboru Mostár. Na festivalu se letos také představili hosté z Itálie - sicilští I Burgisi di Marsala. K festivalu patří i výstavy obrazů nebo fotografií, které se konají na zámku ve Staré Vsi.
Letošní pátý ročník festivalu podpořil Moravskoslezský kraj částkou 176 tisíc korun. „Dotace kraje má pro nás nedocenitelný význam. Pomohla nám v tom, abychom pozvali dvanácti pěveckých sborů, jedenácti folklorních souborů a muzik, dva dechové orchestry a uspořádali šest festivalových programů. Na nich vystoupilo 715 účinkujících, většinou děti a mládež," sdělila Eva Krejčíčková.
S posledním dnem festivalu začíná příprava dalšího ročníku. „Navazujeme kontakty se soubory, které by mohly další rok vystoupit a také ekonomicky uzavíráme festival," potvrdila předsedkyně sdružení. A jaký bude šestý ročník festivalu? „Určitě zachováme dramaturgii a dáme šanci dalším regionálním souborům, aby se našeho festivalu zúčastnily. Většina pozvaných již potvrdila svou účast. Jsou mezi nimi například soubor Kytice z Prahy a polský soubor Silesianie z Katovic a počítáme s účasti zahraničního souboru z Mezinárodního folklorního festivalu ve Frýdku-Místku," prozradila Eva Krejčíčková.