Janáčkova filharmonie Ostrava v předvánočním čase připravila kromě abonentních a tradičního Vánočního koncertu navíc dárek v podobě mimořádného koncertu. Vstup na tento koncert, který se uskuteční 11. prosince 2009 v 19 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy, je zdarma.
Filharmonii bude řídit korejský dirigent Young Chil Lee. Ten se poprvé v Ostravě představil v září roku 2008 a od té doby ještě několikrát. Naposledy s ostravským orchestrem vystoupil na koncertě v rámci letošního ročníku Česko-korejských dnů, které proběhly v DKMO v listopadu. Dirigent Young Chil Lee se narodil v Soulu v Jižní Koreji. Hudbu studoval ve Spojených státech amerických na Mannes College of Music, později pak na State University of New York. Hudební vzdělání si rozšířil rovněž v Evropě během studia na Státní hudební akademii v Sofii u věhlasného bulharského dirigenta Vasila Kajandjieva.
Program mimořádného koncertu zahájí předehra ke známé ruské opeře Kníže Igor z pera Alexandra Borodina. Po řadě úspěšných děl symfonických i komorních Borodinovi kritik V. V. Stasov doporučil napsat i operu podle ruského letopisu ze 12. století Slovo o pluku Igorově. Skladatele tato myšlenka zaujala a v roce 1869 si napsal k opeře sám libreto a pustil se do její kompozice. Ačkoli na Knížeti Igorovi pracoval plných 18 let, operu zcela nedokončil. Po jeho smrti doplnil Alexander K. Glazunov předehru, kterou mu Borodin za života přehrál na klavír, a napsal ještě chybějící třetí jednání. Nikolaj Rimskij-Korsakov se ujal instrumentace, kterou provedl ve svém stylu. Dílo, i přes cizí zásahy vyrovnané, mělo při premiéře velkou odezvu. Toto monumentální, bezmála čtyřhodinové dílo, mělo premiéru v říjnu 1890 v petrohradském Mariinském divadle tři roky po smrti autora. Zajímavostí je, že dílo nastudoval český dirigent K. A. Kučera. V českých zemích byla pak tato opera uvedena o devět let později v Národním divadle v Praze.
Sólistkou ostravského koncertu bude korejská klavíristka Kim Eunha, kterou již znají posluchači nejen v Asii, ale i v Evropě a ve Spojených státech. Na svém kontě má celou řádku ocenění, k nimž patří např. Cena za nejlepší interpretaci francouzské hudby z mezinárodního hudebního festivalu v Paříži v roce 1999. Jako vítězka Artists International Special Presentation Award v roce 2000 dostala příležitost k vystoupení v Carnegie Hall v New Yorku. V současné době působí na fakultě na Rider University v Princetonu v New Jersey. Pro ostravské vystoupení zvolila Kim Eunha skladbu Saint Saënse. Její volba je pochopitelná, neboť za interpretaci francouzské hudby je kritikou velmi pozitivně hodnocena. Konkrétně v jejím nastudování zazní nejčastěji hraný z Saint-Saënsových pěti klavírních koncertů - Klavírní koncert č. 2 g moll. Závěr večera pak bude patřit Schumannově Symfonii č. 3.