Proti účasti Kadírové na pražské konferenci protestovalo čínské velvyslanectví. Jenže svými protesty paradoxně upoutalo na Kadírovou ještě větší pozornost. Úsilí Kadírové a dalajlámy ocenil bývalý prezident Václav Havel. Připomenul situace z doby minulého režimu. „Když o nás zahraniční politikové hovořili a podporovali nás, cítili jsme to jako velké povzbuzení od lidí, kteří mají podobnou odpovědnost jako vy," řekl Václav Havel. Zahraniční pomoc je podle něj potřebná pro barmskou disidentku Su Ťij i pro bojovníky za lidská práva v Číně, Severní Koreji, Barmě a dalších zemích.
Rebíja Kadírová na konferenci obsáhle informovala o situaci v Ujgurské oblasti. Dalajlama zdůraznil otázku vzdělanosti a pravdivého informování. „Svoboda informací je v Číně zásadní věcí. Překrucování reality je nebezpečné. Lidé mají právo dostat se k pravdivým informacím," zdůraznil dalajlama. Dobrá informovanost je základem dalších kroků směrem k demokracii. „Demokracie se nemůže dostat do Číny zvenčí, musí přijít zevnitř od vlastních lidí," dodal dalajlama. S tím souhlasila i Rebíja Kadírová. „Avšak mezinárodní společenství musí vytvářet tlak, aby se v Číně dodržovala lidská práva. Čínská vláda má z takového tlaku obavy," připomenula Kádirová. Dalajlama pak k Tibetu řekl, že neusiluje o jeho samostatnost, ale o autonomii. Situaci v Barmě přiblížily dvě barmské disidentky Zoja Phan a Khin Omar, o dodržování lidských práv v Íránu hovořil obšírně iránský disident žijící v Kanadě Ramin Jahanbegloo. V panelové diskuzi vystoupili bývalý jihoafrický prezident a nositel Nobelovy ceny míru Frederik Willem de Klerk a americká nositelka Nobelovy ceny míru Jody Williams.
Právě v debatě o svém nástupci se na Williamsovou obrátil dalajlama. „Ženy v politice reagují na problémy citlivější a řeší je rozvážněji. Dokonce si dovedu představit, že příštím dalajlámou by mohla být pohledná inteligentní žena," usmíval se dalajláma na překvapenou Williamsovou. Po chvíli se zasmála a souhlasně přikyvovala.
Na konferenci přijali účastníci prohlášení, podle něhož je pro prosazení demokracie nezbytný dialog, vzdělávání a svoboda slova a informací. V úsilí zaměřeném proti diktátorským režimům vyzdvihli význam občanské společnosti.