Žáci středních odborných škol se povinně účastní praxí. Podle jednotlivých oborů je upravuje školský zákon. Učební praxe je součástí výuky na škole, zatímco na odbornou praxi chodí žáci do firem, jejichž zaměření odpovídá oboru, který se žák učí nebo studuje. Zvyklostí je, že praxe probíhá během školního roku. Jsou ale výjimky. „Odborná nebo umělecká praxe a sportovní příprava může být uskutečňována i v období školních prázdnin po dobu stanovenou rámcovým vzdělávacím programem,“ informovala Stanislava Šmídová krajského odboru školství.
Odborná praxe se odbývá v celých blocích, nejčastěji v týdnech. Má to svou logiku. Taková praxe je ucelená a umožňuje žákovi seznámit se ve firmě postupně s více provozy. Kdyby byla roztříštěná a žák chodil jeden den do školy a další na praxi, naučil by se méně ve škole i na praxi.
Školy uzavírají smlouvy s firmami, na jejichž pracovištích odborná praxe probíhá. Firma musí mít stejné zaměření, jaké se vyučuje na škole. Žáci tak získají zkušenosti přímo z provozu. Kladem pro ně je, že si firmy často vybírají své budoucí zaměstnance právě na praxích. Mistři sledují praktikanty a ty nejlepší doporučí svým nadřízeným. Firma jim poté je schopna často nabídnout i stipendium. Žáka si tak zaváže, že do této firmy skutečně po absolvování školy nastoupí.
Výjimkou jsou gymnázia. Jejich žáci se během studia nemusí odborné praxe účastnit.