17. listopadu uplyne už čtvrt století od sametové revoluce. Ví se však také o podstatné roli divadelníků, bez nichž by celý proces „nenásilného převratu“ vůbec nemusel proběhnout? V čem vlastně byl jejich přínos?
Pietní akce k výročí 50 let od uzavření českých vysokých škol nacisty byla v Praze naplánovaná na pátek 17. listopadu. Poklidný průvod na Národní třídě byl však násilně ukončen zásahem bezpečnostních složek. O den později se ke stávkujícím studentům připojili divadelníci a po setkání v Realistickém divadle v Praze vydali prohlášení, ve kterém vyzvali všechna divadla ke stávce: „V neděli 19. listopadu proběhla v zákulisí Divadla Jiřího Myrona diskuze, zda hrát, či nehrát. Zprávy o tom, co se v Praze přihodilo, byly zkreslené, nepřesné a bylo jich málo. Rozhodl tehdy ohled na diváky a v tento den se ještě hrálo,“ přibližuje vedoucí archivu NDM Lenka Schreiberová a pokračuje: „O den později se mělo konat v Divadle loutek dopolední představení pro děti, herci však oznámili učitelkám, že v návaznosti na události 17. listopadu vstupují do stávky. Ranní představení pro děti se odehrálo ještě v Divadle Petra Bezruče, to dopolední už ale bylo odvoláno. Proběhla také schůze Svazu českých divadelních umělců v divadelním klubu, kde se jednalo o dalším postupu. V jejím průběhu se pod okny klubu objevili skandující studenti, kteří vyzvali zdejší divadelníky k solidaritě. V úterý 21. listopadu pak bylo přijato prohlášení k zahájení stávky, k němuž se připojily všechny soubory Státního divadla i jevištní technika. Divadlo se přihlásilo ke generální stávce, která proběhla 27. listopadu, a účastníci celodivadelní schůze se, až na dva hlasy, přihlásili k hnutí a programu Občanského fóra.“
Divadlo nebude hráti v den výročí. Na 17. listopadu 2014 připravilo besedu nazvanou Dnes nehrajeme! Diskutujeme! Moderátorem večera bude sociolog Jiří Siostrzonek. Pozvání k debatě přijali malíř a pedagog Daniel Balabán, slovenský spisovatel Michal Hvorecký, psycholog Jeroným Klimeš, farář, chartista, překladatel a autor písní Miloš Rejchrt a překladatel a publicista Libor Dvořák. Vstup je volný.