Počasí
Praha 11 °C Středa, 24. dubna 2024, Svátek má Jiří
Go to content
Naše Praha na Facebooku

MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Planeta se hroutí pod nárůstem populace, ne kvůli masu!“

Dvanáct let učila náš národ prostřednictvím televizních pořadů jak racionálně přistupovat ke stravě a vlastnímu zdraví. MUDr. Kateřina Cajthamlová (57) k nám sice již z obrazovek nepromlouvá, ale popularizaci zůstala věrná, právě tak jako Praze.
V roce 1980 si Kateřina užila maturitní ples Gymnázia Karla Sladkovského. Zvětšit
V roce 1980 si Kateřina užila maturitní ples Gymnázia Karla Sladkovského.
Praha je vaším rodným městem. Kde jste vyrůstala a jak vzpomínáte na dětství?
Narodila jsem se u Apolináře, do dvou let žila na Ořechovce v Dejvicích, pak u dědy s babičkou ve Vršovicích a školní léta prožívala na Žižkově. Dejvice si z dětství nepamatuji, jen je vídám na fotkách, kde jsem v kočárku. Z Vršovic mám vzpomínky na lezení na stromy, procházky s dědou všude možně po okolí a hraní s dětmi na písku. A vzpomínám na ticho, které bylo v noci a na hvězdy. Na Žižkově bylo rušněji (chvíli jsme bydleli na stavbě velkého sídliště), ale vzpomínám na výpravy do blízké třešňovky, na hraní s dětmi na Balkáně, projížďky na kole až k jezerům dole v Hrdlořezích a na krásné a zajímavé moderní sochy, které jsou na Žižkově dodnes v nesmírném množství. A pak taky na chození do Lupáčovky (tam jsem chodila do jazykové školy od druhé třídy) pěšky přes Židovské pece nebo na starou otevřenou tramvaj s prkennými lavicemi, do které se naskakovalo, když nekoukala průvodčí a která jezdila dolů po Koněvce a Husinecké ulici… Jo, to byly časy!
 
Kam jste chodila na střední školu a co vám z této doby nejvíce utkvělo v paměti? 
Střední školou bylo mé krásné gymnázium na Sladkovského náměstí za kostelem. Vzpomínám na báječné profesory, kteří v tom normalizačním období stále udržovali plamínek patriotismu, někteří vyjadřovali i nesouhlas s tehdejším režimem (a trvalo do třeťáku – školní rok 1978/1979 – než je vyházeli). Byli to vzdělaní báječní muži a ženy. Za všechny vzpomínám na latináře profesora Pecha, který nás učil v rámci nepovinné latiny i etymologii a řečnictví i řeckou mytologii, a na paní profesorku Vichrovou, milovnici vážné hudby a bojovného K. H. Borovského i odpůrkyni banálních popíkových melodií a „rozmazlené“ Boženy Němcové. Učili jsme se povinně ruštinu, ale také mohli maturovat jako jediný ročník z angličtiny místo z matematiky. A samozřejmě první lásky, toulky po Vítkově, hraní na kytaru v parku… To všechno jsou pro mne gymnaziální léta na „Slaďárně“.
 
Měla jste těžkou pubertu?
Každá puberta je těžká. Je to období fyzických, hormonálních a psychických změn, čas prvních lásek a vzrůstajících nároků společnosti i rodiny na osobnost dospívajících. Měla jsem výhodu stabilní rodiny a moudrých předků, také jsem si v té době hodně četla, věnovala se hře na kytaru, tanci, šachům a kanoistice. Byla to strašná doba normalizace, takže jsem měla potíže, které, naštěstí, dnešní dospívající neznají. Nekouřila jsem ani nechodila pozdě domů, ale mám z té doby celoživotní přátele a spoustu krásných zážitků z cestování po vlastech českých. Jinam jsme tehdy nesměli (úsměv).  
 
Protože vaší současnou prací je boj proti mýtům kolem hubnutí, byla jste, dejme tomu ve dvaceti letech, spokojena se svojí postavou? 
Mám výhodu sportovní rodiny, kde nebylo podstatné „vážit tolik a tolik“, ale spíš „znát a umět to a to“ a jsem spíš subtilní postavy. V mládí jsem byla na judu nejmenší a nejhubenější a dost mi to vadilo. Kamarádkám jsem ve dvaceti kapku záviděla jejich velká prsa a moc jsem nechápala, že si připadají tlusté a drží dietu. Možná z té doby se datuje můj „ochranitelský“ přístup k lidem robustní postavy. Takže první – zdravotní dietu – držím až teď – mám histaminovou intoleranci, tak si musím dávat pozor na kávu a větší množství tuňáka. Nic jiného mi naštěstí potíže nečiní. 
 
V jaké části metropole nyní bydlíte a co se vám tu (ne)líbí? 
Vrátila jsem se z centra Prahy zpátky na Žižkov a líbí se mi, jak se o něj městská část Praha 3 stará. Je tu spousta stromů a zelených ploch, květiny a cyklostezky i ty sochy, které se mi líbily už v mládí. Mám ráda park na Havlíčkově náměstí a vadí mi jen zvýšený automobilový provoz a méně dětí venku o sobotách a nedělích. A také vymizeli dudci, kosi a sýkorky, těch tady na Žižkově byla za mých mladých let spousta.
 
Hodně čtenářů a čtenářek vás určitě zná z televizních pořadů Jste to, co jíte (JTCJ) či DoktorKA. Pokud byste dostala nabídku na podobný typ pořadu, šla byste opět do toho? 
Nabídku na moderování dalších řad JTCJ jsem dostala, a dokonce opakovaně, ale formát velice zastaral a už neodpovídá současným poznatkům o diagnostice a léčbě obezity. Takže určitě ne. Pořad DoktorKA byl báječný a tam bych naopak určitě kývla.  
 
Jak se díváte na současné tažení ekoaktivistů, kteří by pro „záchranu světa“ nejraději omezili celosvětovou spotřebu masa až o 90 %? Tvrdí to jedna jejich studie, ale mně osobně podobné závěry zavánějí šarlatánstvím… 
Člověk je všežravec a zbavit se červeného masa by mu určitě neublížilo. Ale přestat jíst ryby, vejce a drůbeží maso či hlodavce (králík, zajíc) by asi byla z hlediska současného člověka hloupost. To, že se planeta hroutí pod nárůstem lidské populace, je vinou nedostatku antikoncepce v rozvojových zemích a díky úspěchům v léčení dříve devastačních infekčních epidemií, ne vinou „masožroutství“ zemí vyspělých. Naše populace spíš pomalu stárne a vymírá. Nedostatek bílkovin z živočišných zdrojů (maso, mléko) u dětí známe právě na příkladu dětské podvýživy v Africe – děti ztrácejí aktivní hmotu, trpí infekcemi a umírají v dětství, pokud jim ze Západu nepřijde potravinová pomoc. V dospělosti lze nedostatek masa hospodářských zvířat kompenzovat rostlinnými zdroji a masem ryb či vejci. Nedostatkem bílkovin ve stravě trpí aktivní hmota (svaly, kostra, z orgánů zejména játra), imunitní systém a plodnost mužů i žen. 
 
Držíte palce vegetariánům a veganům, nebo si myslíte, že to přehánějí a že se má jíst všechno, ale s mírou? 
Lakto-ovo-pisco vegetariánství (mléčné výrobky, ryby a vejce k rostlinné stravě) opakovaně studie vyhodnotily jako stravu nejvíc odpovídající racionální stravě člověka. Veganství je fanatický alternativní způsob stravování, který nejvíc škodí těhotným a kojícím ženám a jejich dětem. 
 
Zajímavý je váš výrok: „Hon za číslem na váze považuji za mediální záležitost, při které lékař zůstal stranou.“ Jinými slovy – i když je ručička na váze jinde, než bych jí chtěl vidět, dokud se neznepokojuje můj obvodní lékař, je všechno v pořádku? 
Jakékoli číslo vytržené z kontextu je jen číslo. Kilo svalů, kostí, tuku, potravy i vody v těle váží kilo. Podstatné je, jak vypadá celkový obraz zdraví konkrétního jedince, tedy jak jsou svaly a tuk rozloženy na těle, jak tělo plní své biologické funkce, jak funguje psychika, obranyschopnost, regenerační schopnost a výkonnost člověka a jak vypadají jeho/její laboratorní výsledky. Představa, že „všichni máme vážit stejně“ nerespektuje rozdíly v pohlaví, věku, výšce a stavbě těla a nehovoří ani o příčině zvýšené/snížené hmotnosti konkrétního jedince. Například vliv akutního stresu vede často ke ztrátě hmotnosti (a může to být špatně), chronický stres se zase může „podepsat“ na vzrůstající hmotnosti i objemu v pase. Jednoduché odpovědi v medicíně mohou být jednoduše špatně pro konkrétního pacienta a jeho zdravotní stav.
 
Média většinou propagují diety pro mladší ročníky, ale co má dělat třeba 45letá žena, která má sedavé zaměstnání a ráda by zhubla, aniž by musela chodit do fitka? 
Chce-li vypadat jako ve dvaceti a nechce se hýbat ani nic změnit, doporučuji jí návštěvu psychologa nebo liposukci – život má různá stádia a tomu odpovídá i funkce těla a jeho tvar. Bez tvrdé práce proti proudu plout nelze, a někdy ani tou tvrdou prací, pokud genetika a životní styl svědčí proti…
 
I když jste dlouhá léta osvětově promlouvala k národu prostřednictvím televize, přetrvávají podle vás v českém mínění o zdravé stravě či dietách nějaké bludy? 
Nejčastějším bludem je, že existuje jedna „správná zdravá strava a jídelníček“ pro všechny věkové kategorie, profese, pacienty i pro obě pohlaví. A další je, že hladovka je totéž co půst. O pitomostech typu „diety podle krevních skupin, dělená strava nebo raw strava“ ani nemluvím.
 
Působíte v nestátním zdravotnickém zařízení se zaměřením na prevenci a léčbu interních chorob. S čím lidem nejčastěji pomáháte? 
V posledních patnácti letech se snažím pomáhat pacientům hlavně psychoterapeuticky. Těsně před svou „mediální kariérou“ jsem absolvovala psychoterapeutický výcvik a tato práce mne baví asi úplně nejvíc. Samozřejmě i pro hubnutí je psychický klid, vyrovnanost a pevné rozhodnutí, i vědomí vlastních mezí a hranic, nezbytnou součástí dlouhodobého úspěchu. Nejvíc mne těší, že se mi mí pacienti s důvěrou vracejí vždy, kdy jim život do cesty přinese nějakou změnu, výzvu nebo obtíž. A tím rozhodně nemyslím jen nějaké to pomyslné „kilo navíc“, ale třeba ztrátu v rodině, změnu zaměstnání, přechod do důchodu nebo starosti se životním partnerem, dětmi či zdravotním stavem – tam všude se hodí mít v záloze doktorku, která vystudovala i psychoterapii. A tam všude ráda spolu se svými pacienty hledám řešení…
 
Co si myslíte o polských potravinách? Nemůže být přece náhoda, že právě v produktech východních sousedů se za poslední roky našlo mnohem více zdravotně závadných potravin než u jiných výrobců… 
Raději než o „polských potravinách“ mi dovolte přemýšlet o „českých spotřebitelích“. Proč nečtou složení a nezajímají se (jako třeba Švýcaři, Němci či Francouzi) o původ a složení své stravy? Že někteří obchodníci využijí tohoto nezájmu českých strávníků a servírují na pultech kdejaký šunt nejen potravinový, ale i oděvní či nábytkový, není třeba vinou české lenosti zajímat se a neochoty připlatit si za kvalitu? Proč musí naši zemědělci vyvážet svou produkci pod cenou jinam a nemohou ji nabízet u nás? Je kvalitní, ale kapku dražší než ta polská, no a?
 
Je pravdivé tvrzení, že jedině při tělesné aktivitě, při které se člověk zpotí, se hubne?
Zase tak strašně zjednodušující tvrzení… Někdo zhubne tím, že přestane nasávat alkohol, jiný na správné zdravotní dietě (jaterní, diabetická, ledvinná, žlučníková), další se musí zklidnit a víc odpočívat, jinému pomohou léky a cvičení odpovídající jeho/jejímu pohlaví, věku a zdravotnímu stavu i typu zaměstnání… Nechtějte po mně nic neříkající zjednodušení léčby řady příčin jednou radou. Někdo se zpotí i při představě nějakého trapasu – a zhubne tím snad?
 
Jak vypadá váš typický denní jídelníček? A hřešíte – minimálně v jídle – ráda? 
Teď už mi stačí jíst jen dvakrát-třikrát denně, typicky bohatá snídaně (knackebrot, šunka, vejce nebo sýr, zelenina a zelený čaj se zázvorem a citronem), oběd s polévkou (miluji čočkovou, špenátovou nebo vývar s nudlemi nebo játrovými knedlíčky) a hlavním jídlem (dnes třeba „hřeším“ tuňákem s rýží, jindy mívám kuře s bramborem, zvěřinu s bramborovými noky nebo tak něco), pak mívám jablka nebo teď v sezoně třešně, broskve nebo meruňky a zapíjím perlivou vodou. Večeře bývá studená (kváskový chleba s pomazánkou s tvarohem, česnekem, zeleninou nebo se sýrem a olivami je můj „top“), ale někdy také bramboráky nasucho nebo domácí toasty či hrachové lusky „jen tak“. K mým oblíbeným pamlskům patří tvarohový Míša nebo různé domácí ovocné koláče, tvarohové či makové buchty. Že bych to považovala za hřešení? To tedy určitě ne. Rozhodně nejsem vyznavačkou askeze a „diety“ a „hřešení“ považuji za projev poruchy příjmu potravy a za dost legrační způsob života v sebeklamu – asi jako jezdit autem stylem „brzda-plyn“ (úsměv).
 
Čím si vyplňujete volný čas? Máte třeba psa, nebo nějaký koníček? Nebo se jen ráda procházíte po Praze? 
Mám spoustu zájmů. Ráda cestuji, jezdím na výlety na svém elektrokole, chodím si zatančit, po výstavách, do divadla, na koncerty a po návštěvách přátel, ale každou volnou chvilku si čtu. Nejraději knížky Karla Čapka, Terryho Pratchetta, Steva Hawkinga nebo profesora Františka Koukolíka. A taky ráda hraji společenské hry všeho druhu – od scrabble přes šachy až po Aktivity. A když mám víc volna, vracím se k ručním pracím z mládí (nejraději háčkuji a drhám).
 
Když se vrátíme zpátky ke stravování – máte oblíbenou pražskou restauraci?
Pravděpodobně to bude u Zlatého hada ve Starém Městě – mají krásné prostředí se zajímavými obrazy a pianistou, báječný kančí guláš a kvalitní moravská vína.
 
S jakou zajímavou potravinou na talíři bychom měli vykročit do roku 2020? 
Velice zajímavé jsou různé oříšky, luštěniny a ryby – ale to vše má lidstvo k dispozici už desetitisíce let (úsměv).
 
 
Kateřina Cajthamlová 
– 7. července 1962 v Praze
– internistka a psychoterapeutka
– popularitu si získala díky moderování pořadů Jste to, co jíte a DoktorKA
– je spoluautorkou dvou populárních knih o hubnutí a autorkou Abecedy moderního rodiče,
– rozvedená, dvě dospělé děti – dcera a syn
 

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Peter Bebjak: Velkou výhodou Prahy je, že má k dispozici, oproti Bratislavě, velké množství kultury

Peter Bebjak je slovenský filmový a televizní režisér a příležitostný herec. Natočil úspěšné seriály jako Mesto tieňov, Kriminálka Anděl, Případy 1. oddělení, Specialisté a filmy jako Čára, Trhlina, Stínohra nebo novinka Smršť. Právě po projekci filmu Smršť jsme si ve smíchovském multiplexu povídali o jeho novém filmu, o tom, proč každý rok točí další filmový projekt, o Praze a i o filmových i nefilmových plánech do budoucna.

„Správná imunita je nejlepší lékař,“ říká MUDr. Radan Gocal, internista a lékař celostní medicíny

Jak posílit imunitu a organismus člověka tak, aby chorobám předcházel anebo se s nimi sám vypořádal? Na to odpovídá MUDr. Radan Gocal, internista a lékař celostní medicíny. Je vyhledávaným odborníkem a do Frenštátu pod Radhoštěm, kde působí, za ním jezdí lidé až z Prahy. Právě správná imunita je podle něj ten nejlepší lékař. I proto nedá dopustit na kozí mlezivo, vodíkovou vodu a přírodní produkty.


Předchozí články

Ne každý se probojuje k městské policii

Městská policie Praha pokračuje v náborové kampani a stále hledá nové adepty. O tom, jak vypadá nábor a kde všude strážníci chybějí, hovořila Naše Praha s ředitelem Městské policie Praha Eduardem Šust...

Nové centrum záchranného sytému neposlouží jen Klánovickým

Klánovice - Komplex budov, který poslouží městské policii, dobrovolným hasičům (SDH), Policii ČR a jako výjezdové místo pro pražskou záchranku, vznikne v Klánovicích. Neposlouží ale jen samotné městsk...

Let’s be Active v Aquapalace Praha: to je podzim plný motivace a pohybu

Rozhýbat Česko a být fit, to je cíl Aquapalace Praha, který aktivně podporuje projekt Let´s be Active. Nejen po celý podzim vyzkoušíte nové druhy cvičení, získáte další motivaci pro zdravý životní sty...

První částečně bezobalový farmářský trh v Česku slaví dva roky

První částečně bezobalový farmářský trh v Česku slaví 9. září přesně dva roky od doby, kdy přivítal první zákazníky. Heřmaňák pravidelně každou sobotu navštěvuje na Řezáčově náměstí v Praze 7 zhruba t...

Pod Nuselskými schody bude parkovací dům se střešní parkovou zelení

V místě parkoviště na rozhraní ulic Bělehradská a Pod Nuselskými schody vznikne parkovací dům, který přinese až 150 míst ke stání vozidel rezidentů či návštěvníků Prahy 2.

Můžete navštívit Thajsko i v Praze

Dejvice – Je to poprvé, co bude Rezidence thajské velvyslankyně otevřena pro veřejnost, která může nahlédnout do nádherné zahrady, která se skrývá oku veřejnosti.

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. 9. 2019 v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun.

Jaké bude počasí na sobotní Ladronkafest?

Už na tuto sobotu 14. září je připraven tradiční festival, který pořádá Praha 6. Podle přepovědi na sobotu by to nemělo být tak špatné.

Praha 6: nesouhlasíme se skandálním rozhodnutím soudu o Šatovce, chceme tam seniorské centrum

Jak to vypadá, seenioři si opět budou muset počkat. I přesto, že moderní příběh usedlosti Šatovka už běží téměř 10 let. Co se děje?

V Kolbenově ulici roste věžák

Vysočany - Věžák s 19 nadzemními a třemi podzemními patry roste v Kolbenově ulici. Zatím se ale ještě šplhá do výšky, odhadem tak asi 7 pater v době fotografování.

Boj v Praze 10: Zaplatíte o 100 % víc. Zastupitelstvo zvýšení daně z nemovitostí vůbec neprojednalo

Radní městské části za Vlastu a Piráty a bez podpory radních za ODS na konci června rozhodli, že skokově navýší daň z nemovitosti, a to o 100 %, tedy platby občanů s nemovitostí budou dvojnásobné. Na ...

Šeberák prochází revitalizací

Kunratice – V rámci dlouhodobého projektu Obnova a revitalizace pražských nádrží zahájila rekonstrukci rybníku Šeberák. Zahrnuje odbahnění rybníka a opravu hráze, výpustného zařízení a bezpečnostního ...

Slavné žižkovské lázně z minulého století hledají nájemce

Bývaly tu od roku 1901 městské lázně, chlouba Žižkova. Na začátku Husitské pak zde v druhé polovině devadesátých let i úspěšná Trawesti show. Co tam bude dál? Radnice hledá nájemce.

Farmářské tržiště Kubáň funguje půl roku s novým provozovatelem: nové stánky a pestřejší sortiment

Po osmi letech se na farmářské tržiště Kubáň vrátil na konci března tohoto roku původní provozovatel – zapsaný spolek Archetyp. Na trh, kterému ještě před půl rokem hrozil zánik a jehož provoz minulá ...

Jak a kudy jezdí cyklisté

Modřany/Podolí – Za loňský rok nejvíce cyklistů zaznamenal sčítač cyklistů v Modřanech - průměrně 1.072 denně, přičemž největší frekvence je o víkendech.

Hluk na metru D – Kdy skončí?

Pankrác - Geologický průzkum trasy metra D se lidem z okolí zajídá. Jde o hluk, který je ruší. Nemělo by to ale dlouho trvat. Podle společnosti Strabag, která průzkum provádí, na křižovatce ulic Antal...

Ohrady, ohrady a zase ohrady. Co je za nimi?

Praha - V centrálních částech Prahy vznikají a zase zanikají na různých místech ohrady. Co se to tam děje, ptali se naši čtenáři. Odpověděl nám Petr Švec, předseda představenstva společnosti Kolektory...

V sobotu se koná protipovodňové cvičení, pozor na dopravu

Praha – Voda 2019, cvičení při kterém se prozkouší jedna z částí protipovodňové ochrany města . se koná v sobotu 21. září na smíchovském, ale i malostranském břehu. Akce proběhne od 6 hodin do půlnoci...

V Maleších by mohla vzniknout bioplynová stanice

Malešice – Vedle areálu Pražských služeb (PSAS) v Malešicích leží pozemky patřící hlavnímu městu. V Praze 3 vlastní Pražské služby pozemky, které ale nejsou k valnému užitku. Proto je Praha ochotna vy...

POZOR: Oprava trati v trase Tržnice – Dělnické zamíchá tramvajovou dopravou

Holešovice/Vysočany/Libeň – Od pondělí 23. září (od 4.30 hodin) do pátku 25. října ! je obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Pražská tržnice – Dělnická.Ovlivní toé ale tramvajovou dopravu v šir...

Rozšíření zóny placeného stání v Praze 4 možná už od prosince

Braník/Podolí/Krč/Michle - Zóna placeného stání v městské části Praha 4 se ještě letos rozšíří do Braníka, Podolí, Krče a Michle. Přestože zatím není možné stanovit přesné datum, lze z vyjádření proje...

Voda a civilizace v Praze podruhé

Praha – V květnovém čísle Naší Prahy jsme psali pod titulkem Příští válka bude o vodu o výstavě Voda a civilizace, kterou připravila Organizátorkou a producentkou projektu je Olga Menzelová, společnos...

Parní motoráček „Komarek“ z roku 1903 láká na projížďku

Národní technické muzeum ve spolupráci s Českými drahami připravilo veřejné jízdy unikátního železničního exponátu parního motorového vozu M124.001 „Komarek“ z roku 1903. Jízdy se uskuteční v rámci Dn...

Letošní Noc vědců nabídne rekordní program

Česko čeká 27. září rekordní Noc vědců. Do letošního ročníku se hned ve 34 městech zapojí 64 institucí, které připravily na 1327 programových událostí na téma Šetrně k planetě. Dominantní pozici v rám...

Historickou soupravou metra, hořící autobus i strašidla ve Strašnicích nabízí Den otevřených dveří DPP

V sobotu 21. září 2019 si příznivci městské hromadné dopravy i všichni, kteří se chtějí bavit či poučit, přijdou na své na Dni otevřených dveří Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP), který se uskutečn...

Muž roku 2019 Vojtěch Urban: "Z promenády v plavkách jsem měl hrůzu!"

Příběh Vojtěcha Urbana (26) by mohl sloužit jako učebnicová story o tom, že se člověk nemá v životě vzdávat. Sám sebou podceňovaný mladík se totiž díky píli, sebekázni i vlivem šťastných okolností sta...

Praha 2 zprovoznila službu pro sluchově postižené spoluobčany a seniory

V České republice žije kolem 500 000 osob se sluchovým postižením. Služba, kterou Praha 2 právě uvedla do zkušebního provozu, usnadní nedoslýchavým a starším lidem komunikaci s úřadem.

Na Kubánském náměstí proběhne už tuto sobotu Medový den

Roční spotřeba medu na osobu je v Česku zhruba 800 gramů. Už tuto sobotu, 21. září, se bude na Kubánském náměstí ve Vršovicích v Praze 10 konat akce věnovaná právě této sladké pochoutce. Medový den na...

Napřed okruh a pak snad mýto

Pražský magistrát se vytasil se záměrem zavést na magistrále a Jižní spojce mýtné pro osobní dopravu. Zodpovědný radní Petr Hlubuček (STAN) v televizi moc podrobností, koho by se mýto mělo týkat, neře...

Doprava v ohrožení: Mariánské hradby se budou opravovat, naváže i rekonstrukce Badeniho

Praha - Od úterý 24. září do 24. listopadu proběhne oprava komunikace ulice Mariánské hradby, v úseku Chotkova – Jelení. Současně s touto opravou proběhne rekonstrukce části komunikace v ulici Badenih...

Na Vyšehradě se chystá 9. ročník VEGEFESTu

Festival VEGEFEST se uskuteční 27. - 29. září po sedmi letech existence dokončil proměnu z festivalu zaměřeného primárně na stravování na festival věnovaný udržitelnému a soběstačnému způsobu života.

20 let jsme s Vámi. Oslavte je s námi velkou soutěží!

Dvě desítky let již existuje na současném mediálním trhu ryze české vydavatelství a jeho projekt Český Domov, jež vám každých čtrnáct dní připravuje oblíbený časopis naše Praha i další, většinou radni...

Dopravní teror v Praze. Ekomagistrát nepřiměřeně utahuje šrouby!

Potřebujete kvůli práci či rodině auto? Co říkáte na věčné kolony? Co na povinný průjezd Prahou, magistrát městský okruh nestaví a vymýšlí nové ideje místo schválené trasy? Co na návrh mýta a totální ...

Noví čestní občané Prahy: Mládková, Menzel a Klener

Praha – Zastupitelé města odsouhlasili udělení čestného občanství Prahy třem významným osobnostem. Jsou jimi mecenáška umění Meda Mládková, režisér Jiří Menzel a lékař a politik Pavel Klener.

Boj se Švédy: To není obraz, to je dobrodružství

Petřín – Po dvou letech skončilo restaurování obrazu Boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě roku 1648 na Petříně v bludišti, práce celkově trvaly čtyři roky a obnova probíhala za plného provozu před zr...

Praha 6: Zvyšujte daně, nabádá magistrát radnice. Sám přitom peníze neposílá

Zajímavý názor přišel z Prahy 6. Oč jde? Zaklínadlo jménem rozpočtové určení daní by za normálních okolností mělo radnicím přinášet peníze na běžný chod. Ať už jde o financování školství nebo výdaje n...

Evropskou čekají opravy! Pražané se musí připravit na dopravní komplikace

Prahu 6 a především hlavní tah směrem na letiště a na Kladno čeká na podzim a v zimě zásadní dopravní omezení. Technická správa komunikací tu bude z důvodu oprav vozovky po částech uzavírat Evropskou ...

Totem na Podolském nábřeží slouží už rok

Podolí – Totem, jak přezdívají místní sčítači cyklistů a chodců na Podolském nábřeží naměřil na páteřní cyklotrase za rok fungování přes devět set tisíc chodců a cyklistů.

Ryby obarvili na modro

Konečně ráznější přístup! Praha 2 žaluje provozovatele koloběžek za nerespektování dohod o provozu

Praha 2 podává oznámení na provozovatele elektrokoloběžek pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení. Dvojka též žádá magistrát o bezodkladné vypovězení memoranda o rozvoji služeb sdíl...

Slavíme státní svátek – sv. Václava, co Praha nabízí?

Naše Praha přináší přehled akcí, které se konají v rámci oslav sv. Václava, :

Jděte se podívat na den otevřené stavby na Negrelliho viaduktu

Jedinečnou příležitost mají Pražné 29. 9. Od 10 hodin je zpřístupněna pro veřejnost stavba Negrelliho viaduktu. Trasa prohlídky začne v ulici Prvního pluku a skončí na ostrově Štvanice, kde budou přip...

Zoo v sobotu otevře nový pavilon exotického ptactva

K „narozeninám“ Zoo Praha letos dostanou jedinečný dárek také její návštěvníci. 28. září, v den výroční slavnosti, totiž zoo otevře dlouho očekávaný Rákosův pavilon s ojedinělou kolekcí vzácného exoti...

Negrelliho viadukt se otevře 1. června 2020

Karlín - Den otevřených dveří na Negrelliho viaduktu, který proběhl o uplynulém víkendu, přilákal tisíce a tisíce lidí, kteří se z části mohli projít po položených antivibračních rohožích, které mají ...

Praha 8 potřebuje více peněz, pokladna je vyčerpaná

Libeň - Radnice Prahy 8 chce, aby magistrát zvýšil částku určenou pro městskou část na příští rok. Praha 8 se dostala do problému v minulých letech kvůli tahanicím kolem stále nedostavěného centra Nov...

Vysokorychlostní pokrytí se dnes rozšířilo o další čtyři stanice metra C

Praha - Vysokorychlostní mobilní síť LTE mohou v testovacím provozu od dnešního dne (30.9.2019) nově využívat cestující na trase C metra v úseku Muzeum – Nádraží Holešovice. Celkem je LTE v 16 stanicí...

Televizní vysílání skončí v Praze 27. listopadu. Co (a proč rychle) dělat?

Při přechodu na DVB-T2 se budou vypínat stávající vysílače. Praha je na prvním místě, a když nebudete mít do 27. listopadu set-top-box a nebo televizní přijímač, který bere DVB-T2, můžete sledovat tak...

V Edenu se dnes chystá Liga mistrů. Podívejte se na dopravní omezení

Pražská policie chystá v souvislosti s fotbalovým utkáním mezi mužstvy SK Slavia Praha a Borussia Dortmund bezpečnostní opatření. Fanoušci se asi budou shromažďovat na Václaváku nebo Staromáku.

Mistrovství České republiky v 1vs1 fotbale, aneb pozor na housle!

V sobotu 2. 11. se uskuteční III. oficiální Mistrovství České republiky v 1vs1 fotbale. Mistrovství ČR se odehraje v Praze v obchodním centru galerie Harfa vedle O2 areny. Účastníci si zahrají fotbal ...

Jablečné Holešovice: v polovině října proběhnou v Praze 7 ovocné slavnosti

V Česku se ročně vypěstuje kolem 150 tisíc tun jablek. Ta dlouhodobě drží první příčku na žebříčku nejoblíbenějšího ovoce. Každý Čech ročně spořádá průměrně 23 kilogramů jablek. V říjnu sezóna jablek ...

Následující články

Dopravní teror v Praze. Ekomagistrát nepřiměřeně utahuje šrouby!

Potřebujete kvůli práci či rodině auto? Co říkáte na věčné kolony? Co na povinný průjezd Prahou, magistrát městský okruh nestaví a vymýšlí nové ideje místo schválené trasy? Co na návrh mýta a totální ...

Lennonovu zeď opraví maltézští rytíři za 250 tisíc

Praha - Pochroumanou Lennonovu zeď na Velkopřevorském náměstí opraví řád maltézských rytířů. Oprava je nutná, protože zeď samotná není dobré kondici. Musí se staticky zabezpečit historický portál, opr...

Trojský most slaví páté narozeniny

Holešovice – Je to pět let, kdy vjela na Trojský most první tramvaj s pasažéry. Přesněji to bylo 6. října 2014. A v tu dobu také přejela předposlední tramvaj po tzv. rámusáku, mostu, který byl postave...

Komu „poděkovat“ za další zvýšení daní?

Bouři v pražských domácnostech vyvolalo rozhodnutí magistrátu zvýšit daň z nemovitosti o 100 %. Některé městské části na zvýšení přistoupily, některé ne. Někde se dokonce občané narychlo domluvili a s...

Vydavatel Jan Čížek: Podpořte petici proti zvýšení daně z nemovitosti!

Asi jste zaznamenali petici proti zvýšení daně z nemovitosti v Praze 10. Aktivně jsem se zapojil do sběru podpisů, protože to, co se nyní děje na radnici Prahy 10 už mne nenechalo chladným!

Rekvalifikace: šance pro nezaměstnané i cesta k vysněné profesi

Rekvalifikační kurzy, kurzy profesních kvalifikací – šance najít nové zaměstnání, změnit stávající profesi nebo si doplnit vzdělání. Kvůli prohlubujícímu se nedostatku řemeslníků v Česku roste zájem o...

Soutěž o super ceny pokračuje!

20 let jsme s Vámi. Oslavte je v pokračování soutěže o desítky cen Ve třech po sobě jdoucích (toto je druhé) číslech Naší Prahy (nebo na www.nasepraha.cz) najdete 1 otázku. Odpovíte-li alespoň jednou ...

Epopej do Krumlova a nebo kam?

Pražští radní dnes (7.10) odsouhlasili, že by Slovanská epopej Alfonse Muchy mohla být pět i více let v zámku v Moravském Krumlově. Mělo by to být do doby, kdy se konečně město rozhodna, kam ji trvale...

Další omezení: okolo magistrátu už řidiči neprojedou

Od konce září auta již neprojedou ani nezaparkují na Mariánském náměstí – bude tu pěší zóna se zelení a mobiliářem. Praha 1 pod řízením Prahy sobě začíná výrazně zklidňovat nerezidentní automobilovou ...

Evropskou čekají opravy! Připravte se na dopravní komplikace

Prahu 6 a především hlavní tah směrem na letiště a na Kladno čeká na podzim a v zimě zásadní dopravní omezení. Technická správa komunikací tu bude z důvodu oprav vozovky po částech uzavírat Evropskou ...

Dnes je památný den Sokola

Dnešek je památným den sokolstva a v kalendáři si ho připomínáme poprvé jako významný den. V noci ze 7. na 8. října 1941, zatkli Němci na rozkaz zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha n...

Reakce čtenářky Naší Prahy na zvyšování daní z nemovitosti

Z přicházejících reakcí na zvýšení daně o 100 % zde konkrétně v Praze 10 vybíráme nezkrácenou další čtenářskou reakci pětašedesátileté vdovy paní Evy Bauerové ze Strašnic. Vidí to další senioři stejně...

Vše, co potřebujete vědět o pohřbu Karla Gotta a také o dopravě v Praze

Naše Praha informuje o tom, jak bude probíhat rozloučení s Karlem Gottem, ale i o tom, jak bude vypadat doprava, protože v Praze se souběžně odehrají dvě další velké akce - festival Signal a fotbalové...

Začala pražská světelná show - Signal Festival

Dnes začíná sedmý ročník Signal Festivalu, letos ve jménu revoluce. Pražské ulice budou téměř dvě desítky instalací hostit do nedělní půlnoci. Návštěvníkům představí světelné umění na třech trasách ve...

Odpovídá VZP: Jak to bude letos s úhradami očkování proti chřipce?

Pro ochranu před chřipkou je třeba absolvovat očkování každoročně, nejlépe už na podzim ještě před začátkem chřipkové sezóny.

Světový den chleba lze oslavit i na Letné o víkendu

Světový den chleba připadá na 16. říjen. Vracíme se k tradicím a je čas trend domácího kváskového pečení. Díky dlouhému kynutí je kvasový chléb lépe stravitelný a zdravější. Přinášíme jak recept, tak ...

Modelka Mónica Sofia: „Miluji svoje boty a vaše vanilkové rohlíčky!“

Dosavadní život měla podnikatelka a modelka Mónica Sofia (26) více než pestrý. Kapverdská rodačka se totiž z ostrova Santiago dostala přes Lisabon do Liberce a nakonec až do Prahy. A naše metropole si...

Novoroční videomapping bude a bude snad i ohňostroj.

Politici zrušili novoroční ohňostroj a chtějí tu velkolepou podívanou nahradit videomappingem. Komicky působí zdůvodnění, že by na Nový rok kolem Letné trpěla zvířátka a staří lidé po dobu 15 minut. O...

Slovo vydavatele Naší Prahy Jana Čížka: vážení sousedé a obyvatelé Prahy 10

součástí tohoto čísla Naší Prahy 10 je speciál 10.000 podpisů pro Desítku. V minulém čísle jsem informoval o nevoli občanů ke zvýšené dani z nemovitosti o 100 %. Zájem občanů o podpis petice proti zvý...

Slovo vydavatele Naší Prahy Jana Čížka: Magistrát čínské peníze nechce, naše ano

Hlavní město Praha vypovědělo partnerskou smlouvu s čínským Pekingem. Prezident Zeman následně prohlásil, že dle jeho informací se čínská strana cítí postupem pražského magistrátu uražena a zastaví in...

Poslední možnost vyhrát super ceny! Zvyšte pravděpodobnost výhry

Ve třech po sobě jdoucích (toto je poslední) číslech Naší Prahy (nebo na www.nasepraha.cz) najdete 1 otázku. Odpovíte-li alespoň jednou správně, dostáváte se do slosování, pokud 3x, zvyšuje se vaše ša...

Autorka Malého tyrana slavila 90

Kobylisy – Světoznámá psycholožka Jiřina Prekopová, autorka terapie pevným objetím, oslavila 90. narozeniny v rezidence RoSa, kde žije. Dětská psycholožka, psychoterapeutka a spisovatelka se zapsala n...

Opuncie i netřesky mohou zdobit zastávky i koleje

Kobylisy/Dejvice - Tramvajovou zastávku se zelenou střechou představila firma JC Decaux (JCD). na zastávce Hradčanská. Na střeše jsou ještě stále kvetoucí rozchodníky ale také opuncie.

Krampol dostal nečekaný dárek

V oblíbené restauraci Na Farkáně v Praze 5 je přibližně do konce listopadu k vidění výstava Obrazů dobré nálady humoristy, výtvarníka, scénáristy a spisovatele Oldřicha Dudka.

Podvodný elektrikář okrádá seniory

Praha - Policie zaznamenala případy podvodů na seniorech vysokého věku, kterého se dopouští muž na policejních snímcích. V Žitné ulici muž oslovil 93 letou seniorku na chodníku před místem bydliště. T...

Jak zachránit světové oceány?

V pražské ZOO se studenti 1. ročníku Školy mezinárodních a veřejných vztahů Praha zúčastnili konference „Ohrožený život pod hladinou“, jejímiž tématy byly potápění, znečištění oceánů a mořské zákony.

Co by mohlo být na Rohanském ostrově…

Karlín - V sousedství Karlína vznikne nová čtvrť s jedním z největších parků v Praze. Jak by Rohanský ostrov mohl v budoucnu vypadat, uvidíte na výstavě v CAMPu Vyšehradská 57. (Více FB: časopis Naše ...

Podolská vodárna slaví devadesát a čeká ji obnova

Podolí - Podolská vodárna, dílo architekta Antonína Engela, slaví kulatiny – devadesát let od uvedení do provozu.

Pražandu? Koho zvolíte do úterý za Miss České republiky 2019?

V Naší Praze představujeme finalistku letošní Miss České republiky slečnu Kristýnu Kučírkovou – typickou Pražandu. De facto reprezentuje Prahu 8, Prahu 15, Prahu 6 a v současnosti bydlí v Praze 10, ta...

Chemický útok v metru? Někdo ho musí zlikvidovat…

Praha/Zličín – Metro zamořené otravnou chemickou látkou není z oblasti sci-fi. Snad každý si vzpomene na chemický útok sarinem v tokijském metru. A jak je na takový případ metro připraveno?

Na plevel bez chemie, stačí pára

Praha – Žádný glyfosát (přípravek Roundup), ale horká pára stačí na to, aby se Dopravní podnik Praha (DPP) zbavil plevelů na kolejích. (Video na FB: časopis Naše Praha).

Stará čistírna na seznam UNESCO?

Bubeneč – Technické památky na území Prahy jsou v mnohém unikátní, nedávno se připomínal vznik stále funkční Podolské vodárny, na kterou se jezdí dívat zájemci z celého světa. Teď je ve hře další tako...

Rodina Odvedle: seznamte se u oběda

Možná se s nimi pravidelně potkáváte na chodbě domu či na chodníku. Moc toho o sobě vzájemně nevíte, na vině je třeba jazyková bariéra, ale to lze snadno změnit. Stačí se zapojit do projektu Rodina Od...

Jak jezdit kvůli opravě v Křížovnické?

Oprava tramvajových kolejí omezuje dopravu na Smetanově nábřeží a v Křižovnické ulici. Potrvá do 7. listopadu. Jezdí se po objízdných trasách. (video ze stavby na FB: časopis Naše Praha)

Všech 29 pražských hřbitovů bude mít od 1. do 3. listopadu otevřeno do 18 hodin

I senoři mají svou StarDance

Letňany - Speciální taneční kurz je neobvyklou formou terapie. Senioři se o tom přesvědčí v komunitním centru naproti hypermarketu Tesco v ulici Veselská 663.

Kvůli demoliici bude zavřená Opatovská. Řidiči pozor

Už tento pátek 1. listopadu dojde k částečnému uzavření Opatovské ulice, a to v úseku od křižovatky s ulicí Ke Kateřinkám až ke kruhovému objezdu s ulicemi Bohúňova a Metodějova. Informovala o tom mlu...

Branického divadla má nového nájemce

Spolek United Arts & Co, který stojí za skupinou Losers Cirque Company, vybrala Praha 4 jako nového nájemce Branického divadla.

Dočasná změna vybraných linek bus od listopadu do vánoc

Na základě aktuální situace s dostupnými počty řidičů dojde na počátku listopadu k dočasným úpravám jízdních řádů cca 20 městských autobusových linek v Praze.

Kde by v Praze mohly přibýt plochy pro legální graffiti?

Prozatím dvě vhodné plochy v Praze 7 v majetku hlavního města by mohly být využity pro streetartové umění. Jde o vnější zeď objektu v ulici Komunardů ev. č. 46, kde již v minulosti graffiti bylo, a no...

A šlus, do centra se nejede

Od pondělí 4. listopadu do středy 6. listopadu bude uzavřen průjezd pro automobilovou dopravu Malou Stranou mezi Valdštejnskou ulicí a Újezdem. Vzhledem k tomu, že se opravuje tramvajová trať (do 7.11...

Kdy předá vláda sněmovna bič na "šmejdy"

Praha – Spousta lidí naletělo, ozve se telefon a nějaký hlas vám něco nabízí, mele a mela a mele, a stačí říci jednou ano a máte na krku šmejdské zboží za šmejdské peníze. Dosud platilo, že i smlouva ...

Komentář vydavatele Jana Čížka: Kdo nám nahradí movité Číňany?

Můj poslední příspěvek o vypovězení spolupráce Prahy s Pekingem vyvolal ohromnou polemiku. Příspěvků přišlo hodně a zhruba 70 % pisatelům vypovězení smlouvy vadí, 30 % to naopak vítá. Rád bych k tomu ...

Soutěž Naší Prahy: Vyrobte si sami svíčku ve skořápce nebo v citronu

Oč se soutěží? O 20 poukazů po 200 korunách (každému z dvaceti výherců po dvou) do svíčkárny společnosti Rodas s prohlídkou a můžete si tu vyrobit vlastní svíčky. Odpovědi do 17. listopadu do půlnoci.

Unikátní obraz Jana Zrzavého lze vidět jen tři dny

raha - Portrét ženy Štefana Osuského, československého velvyslance v Paříži za první republiky lze vidět v Obecním domě v Grégrově sále od 6.11. do 8.11. Československá Mona Lisa, jak se portrétu paní...

Zpěváci Andrea Kalivodová – Marian Vojtko: Vyprodat Lucernu je naším snem!

Operní pěvci Andrea Tögel Kalivodová (42) a Marian Vojtko (46) spolu ještě nikdy neměli samostatný koncert. To se v polovině prosince v pražské Lucerně změní. Jak se na společné představení těší a co ...

Metro D už bez strojvůdců

Praha – Metro D bude skutečně bez strojvůdců. Dosud tomu bránil drážní zákon, nicméně na návrh bývalého náměstka primátora a nynějšího poslance Petra Dolínka (ČSSD) byla přijata novela, která to umožň...

Ring Naší Prahy (díl I.): Rok po volbách - úspěchy i průšvihy koalice v roce 2019

Naše Praha v exkluzivním materiálu ve dvou po sobě jdoucích číslech píše, co se za rok od předvolebních slibů novému vedení města povedlo a co ne. Hodnotí se vrcholní politici mezi sebou – a vy si můž...

Sláva, Praha našla Vánoční strom, je z Liberecka

Po dlouhém hledání se konečně našel vánoční strom pro Prahu. Pijede do Prahy opět z Libereckého kraje jako loni. Asi tam kůrovec řádí méně.

Stávka se dotkne menšiny škol

„Ze škol, které zřizuje hlavní město, jich bude podle magistrátního průzkumu zavřeno sedm procent, v 16 procentech případů budou školy fungovat v omezeném provozu,“ informoval mluvčí magistrátu Vít Ho...

Články abecedně vzestupné

Mše za Václava Havla v Místku a ve Frýdku

MSK: Konec proplácení poplatků v nemocnicích

Mstitelé pronásledovali zloděje a zavraždili jej

Přímo při krádeži v Ostravě-Hrabové byl dopaden muž s bohatou kriminální minulostí. Snažil se před dvěma pronásledovateli prchnout, ti jej však dostihli a pobodali nožem. Zloděj svým zraněním podlehl ...

Muchova epopej má být v nové budově u holešovického Lapidária

Praha chce umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy do budovy, která vznikne dostavbou Lapidária na Výstavišti. Náklady na stavbu zahrnující opravu Lapidária jsou odhadovány na 580 miliónů korun.

Muchova Slovanská epopej by mohla být v budově jízdárny Pod Pohořelcem

Radní hlavního města vzali na vědomí tři studie na umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy zadané Útvarem rozvoje hlavního města Prahy. Pověřili radního pro kulturu Lukáše Kauckého, aby zahájil jedná...

Muchova Slovanská epopej by mohla být v jízdárně Pod Pohořelcem

Radní hlavního města vzali na vědomí tři studie na umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy zadané Útvarem rozvoje hl. m. Prahy. Pověřili radního pro kulturu Lukáše Kauckého, aby zahájil jednání se Sp...

Muchovu výstvu v Ostravě vidělo 22 tisíc lidí

MUDr. Iva Holmerová: Strašák covid-19 přidal na síle!

S doc. MUDr. Ivou Holmerovou, Ph.D., naší přední gerontoložkou, jsme hovořili o nejfrekventovanějším tématu dnešní doby. Bohužel jsou čísla o nemocných covidem-19 stále alarmující, ale při dodržování ...

MUDr. Jan Strojil: Antibiotika jsou nenahraditelná, ale ztrácí účinky

Na možnost vývoje nových antibiotik či jejich alternativ jsme se zeptali MUDr. Jana Strojila, Ph.D. Podle Státního zdravotního ústavu se v posledních letech do popředí médií stále více dostává problem...

MUDr. Josef Doležal: Chirurgie v Lípě se neustále rozvíjí

Na území Prahy 13 jsou tři polikliniky, které zajišťují lékařskou péči obyvatelům ze spádové oblasti, čítající v současné době více než sto tisíc obyvatel. Jednou z nich je Poliklinika Lípa Centrum No...

Články abecedně sestupně

Multikulturní festival Barevná devítka je po roce opět tady

Poslední srpnovou sobotu se park Podviní ve Vysočanech opět zaplní cizokrajnými kulturami. Devátý ročník Barevné devítky proběhne 31. srpna. Mezi 14. a 22. hodinou ochutnáte, co se jí třeba v Izraeli,...

Multikino v centru Hostivař se neruší, čeká ho modernizace a 3D

V návaznosti na dnešní zmínky v médiích o zrušení kina v OC Park Hostivař informovala mediální agentura centra, že multikino v obchodním centru Park Hostivař se neruší: "Jje pouze dočasně uzavřeno po ...

Multikino Golden Apple Cinema hraje vánočně i mezi svátky

Jediné multikino ve Zlínském kraji přichystalo pro období mezi vánočními svátky speciální program. Od soboty 27. prosince až do Silvestra bude každý den začínat již v 11 hodin a projekce budou pravide...

Multifunkční hřiště v areálu Kaštánek v Praze 7 je otevřeno o měsíc dříve

Rekonstrukce multifunkčního hřiště v areálu dětského hřiště Kaštánek v ulici Nad Královskou oborou je úspěšně dokončena. Předpokládaný termín dokončení stavebních prací byl přitom podle původního harm...

Můj vysněný den

Výtvarná soutěž pro žáky prvního i druhého stupně základní školy. Výtvarný ateliér „Kurzy malování a kreslení“ spouští výtvarnou soutěž „Můj vysněný den“ pro všechny žáky pražských základních škol. To...

Můj obchod – projekt Makra pro nezávislé maloobchodníky

MUDr. Štěpán Budka: Chuť mladých lidí skočit do postele a pořídit si „včas“ dítě bude ještě menší

Uznávaný gynekolog a přední odborník v oblasti reprodukční medicíny Štěpán Budka z pražské kliniky Europe IVF mluví narovinu. O tom, že přírodní zákony stojí nad ženskou emancipací. O malé chuti mladý...

MUDr. Štěpán Budka: „Odkládat těhotenství? Po pětatřicítce téměř šílenost!“

Stále více žen si myslí, že mají na první dítě dostatek času. Doby, kdy běžně rodily dvacetileté dívky, jsou proto zavátou minulostí, ale jak říká MUDr. Štěpán Budka, vedoucí lékař centra asistované r...

MUDr. Robert Hoffmann: Smart Aging počesku

Smart se do češtiny překládá nejčastěji jako inteligentní nebo chytrý. Aging je stárnutí. Inteligentní stárnutí? Trochu zvláštní. Chytré stárnutí mi zní lépe. Chytrý se stará. Chytrý myslí na budoucno...

MUDr. Petra Keslová: „Někdy stojíme s antibiotiky ve dveřích!“

Dříve měla antibiotika pověst zázračného léku. Jenže poslední dobou se lékaři především v nemocnicích setkávají s tzv. rezistentními bakteriemi, na něž antibiotika nezabírají. Zeptali jsme se primářky...